Strona główna » Akumulatory » EUROPOWER » EPL » EPL 150-12
EUROPOWER

EUROPOWER EPL 150-12

Dane techniczne

 • Pojemność: 150Ah
 • Napięcie: 12V
 • Żywotność projektowana: 12 lat w 25 st. °C, 15 lat w 20 st. °C
 • Wymiar obudowy (SxGxW): 171x483x240 mm
 • Waga: 51.8 kg
 • Karta katalogowa
  EUROPOWER EPL 150-12EUROPOWER EPL 150-12
  Pobierz PDF

Zamów z dostawą

Cena produktu:

 • 1 szt - 2149 zł netto
 • od 4 szt - 2109 zł netto / szt

Koszt dostawy całego zamówienia: darmowa wysyłka

Oferujemy promocyjne ceny i rabaty dla instalatorów. Przy zapotrzebowaniu na większe ilości prosimy o przesłanie zapytania ofertowego. Przygotujemy dla Państwa ofertę indywidualną.

Zastosowania EPL 150-12

Baterie z grupy Europower EPL polecane są do zasilaczy awaryjnych. Model EPL 150-12 sprawdza się w zasilaniu dużych odbiorów - może być łączony w długie szeregi.

Akumulatory Europower EPL mają zastosowanie w zasilaniu awaryjnym automatyki, dużych centralach alarmowych i informujących o pożarze, DSO, siłowniach telekomunikacyjnych, urządzeniach GSM, medycznych.

Ze względu na sporą pojemność oraz ilość cykli, EPL 150-12 może być również stosowany jako bank energii dla systemów solarnych działających wyspowo. Przy pracy cyklicznej producent deklaruje około 350 cykli 100% DOD lub 800 cykli 50% DOD. To również jedne z lepszych wyników dla technologii ołowiowo-kwasowej.

Żywotność cykliczna i buforowa

W zasilaniu buforowym żywotność EPL przewidziana jest na 15 lat pracy, to jeden z lepszych wyników jeżeli chodzi o technologię AGM. Warunkiem jest praca przy temperaturze 20 °C oraz zapewnienie odpowiedniego przedziału napięcia buforowego 13.5-13.8V na akumulator.

Według normy Eurobat klasyfikowany jest jako Long Life. Długa żywotność pozwala na planowanie rzadszych wymian a co za tym idzie ograniczenie kosztów serwisowych, związanych z obsługą zasilania awaryjnego.

EPL 150-12 może być używany również do pracy cyklicznej: jako źródło energii do wózków, podnośników, oświetlenia i innych urządzeń działających mobilnie lub tymczasowo bez dostępu do zasilania sieciowego.

Trwałość w dużej mierze zależna jest od warunków eksploatacji a głównie od ładowania. Podobnie jak dla pozostałych baterii AGM żywotność spada przy wyższych temperaturach. Można przyjąć skrócenie żywotności o połowę na każde 8 stopni C powyżej 20 stopni C. Stałe utrzymywanie podwyższonej temperatury wpływa na zredukowanie wymienionych powyżej trwałości.

Technologia AGM

Tak jak pozostałe akumulatory z grupy EPL 150-12 wykonany jest w technologii AGM, czyli ołowiowo - kwasowej z separatorami z włókna szklanego, ze szczelnymi celami.

Dzięki temu, w porównaniu z odpowiednikami żelowymi, posiada niższą rezystancję i lepiej nadaje się jako źródło zasilania na duże obciążenia - zasilacze UPS pracujące przez krótki czas z dużą mocą. Dla nowego, sprawnego i w pełni naładowanego akumulatora, wartość rezystancji wewnętrznej powinna wynosić <= 2.7 mOhm.

Modele podobne do EPL 150-12

W mniejszej obudowie produkowany jest EPL 110-12, w większej obudowie EPL 210-12. Istnieje również tańszy odpowiednik EPS 160-12 produkowany w takiej samej obudowie, charakteryzujący się krótszą żywotnością, niższą cena i minimalnie gorszymi parametrami w pracy cyklicznej. Dla wielu zastosowań, szczególnie tam gdzie rozładowania są powolne, możliwe jest stosowanie odpowiednika EPS 160-12.

Obudowa i przyłącza

Standardowo obudowa utworzona jest z tworzywa ABS UL 94-HB. Akumulator dopuszczony jest do transportu drogą lotniczą, morską czy lądową. Sklasyfikowany jako materiał nie niebezpieczny ( IATA/ICAO Special Provision A67, DOT-CFR Title 49 parts 171-189, IMDG amendment 27).

Terminale akumulatora zlokalizowane są u góry, na dłuższym boku, we wgłębieniach. Złącza nie wystają ponad obudowę i nie zwiększają wysokości.