Akumulator żelowy czy AGM? A co to za różnica?

Akumulatory VRLA to szczelne i bezobsługowe. Czym się różnią akumulatory żelowe od akumulatorów AGM? Czy to nie to samo?

Akumulatory żelowe

Akumulatory VRLA mogą być wykonane w technologii żelowej GEL. W tego rodzaju akumulatorach elektrolit występuje w postaci żelu, kwasu siarkowego związanego krzemionką. Żel wypełnia przestrzeń pomiędzy elektrodami.

Akumulatory AGM

W akumulatorach VRLA, wykonanych w technologii AGM, elektrolitem jest również kwas siarkowy jednak stabilizowany jest za pomocą porowatej maty szklanej. Nasączone kwasem separatory wypełniają przestrzeń między elektrodami.

Technologia AGM pozwala na uzyskanie niżych wartości rezystancji wewnętrznej a tym samym zastosowanie przy intensywnych rozładowaniach. Przykładem mogą być akumulatory AGM stosowane do rozruchu silników spalinowych.

Cechy wspólne akumulatorów żelowych i AGM

Zarówno akumulatory żelowe jak i AGM są znacznie bezpieczniejsze, w przypadku uszkodzenia obudowy, niż akumulatory mokre. Z akumulatorów VRLA z pękniętą obudową nie wylewa się nic lub wyciek jest minimalny.

Przedziurawienie dolnej części obudowy akumulatora mokrego skutkuje natomiast utratą całego elektrolitu z danej celi. Zagrożenie i zniszczenia jakie może spowodować uszkodzony akumulator VRLA są zatem minimalne jednak należy pamiętać, że elektrolit to kwas i nawet małe jego ilości mogą być niebezpieczne.

Żywotność akumulatorów VRLA sięga kilkunastu lat. W całym okresie eksploatacji akumulatory te nie wymagają typowych dla akumulatorów mokrych czynności obsługowych.

Nie trzeba sprawdzać ani dolewać elektrolitu. Obsługa sprowadza się jedynie do przeprowadzania okresowych pomiarów i kontrolnych rozładowań tak aby na bieżąco monitorować stan ogniw i aby możliwe było przeprowadzenie planowej wymiany baterii.

Akumulatory VRLA znajdują zastosowania przede wszystkim przy pracy buforowej (UPS-y, centrale telefoniczne, oświetlenie awaryjne itp) oraz przy pracy cyklicznej - do zasilania pojazdów elektrycznych, urządzeń elektronicznych.

Zalety akumulatorów bezobsługowych:

  • nie wymagają ciągłej konserwacji lub uzupełniania elektrolitu,
  • przy pracy buforowej charakteryzują się długotrwałą żywotnością (kilkanaście lat),
  • przy pracy cyklicznej charakteryzują się wysoką liczbą cykli (ładowanie - rozładowanie około 2 tyś cykli 30%),
  • posiadają niższą oporność wewnętrzną oraz wyższą sprawność energetyczną niż konwencjonalne akumulatory,
  • przyjaźniejsze dla środowiska (rzadsze wymiany, czyli mniej odpadów),
  • bezpieczniejsze i łatwiejsze w użyciu,
  • w ciągłej gotowości do pracy - znikome samorozładowanie.

Więcej informacji na temat akumulatorów bezobsługowych.

VRLA - co oznacza ten skrót?

Akumulatory VRLA to baterie ołowiowo - kwasowe nowej generacji, działające na podobnej zasadzie jak znane od dawna akumulatory mokre - z ciekłym elektrolitem. Technologia VRLA posiada jednak szereg zalet w porównaniu do baterii mokrych.

  • V - valve - zawór (działający automatycznie)
  • R - regulated - ciśnienie w akumulatorze reguluje się automatycznie
  • L - lead - ołów - płyty akumulatora wykonane są ze związków ołowiu Pb
  • A - acid - kwas, w tym przypadku kwaś siarkowy pełniący rolę elektrolitu

Przy normalnej eksploatacji akumulatory bezobsługowe VRLA uważane są za szczelne. Wydzielanie gazów wprawdzie występuje ale ilości uwalnianego na zewnątrz wodoru i tlenu są znikome. Dzięki temu w większości przypadków wystarczająca jest wentylacja grawitacyjna. Akumulatory mogą być montowane w pomieszczeniach, w których na stałe przebywają ludzie.

© akumulatoryzelowe.pl 2006-2024