Akumulatory żelowe - stosowane elektrolity

Jak powszechnie wiadomo, akumulatory żelowe są niezwykle często wykorzystywane w różnego rodzaju urządzeniach i pojazdach. Są one niezwykle wydajne i bezpieczne, dlatego ich zastosowanie jest w pełni uzasadnione. Jednak najważniejsze jest to, co znajduje się wewnątrz, czyli elektrolit. W tradycyjnych akumulatorach jest to substancja chemiczna, której wyciek może być niebezpieczny dla otoczenia.

Jednak jeśli chodzi o akumulatory żelowe nie ma tego niebezpieczeństwa. Zastosowane tam rozwiązanie, czyli najczęściej połączenie kwasu siarkowego z krzemionką, jest wydajne i bezpieczne. Nie może dojść do wycieku z powodu konsystencji elektrolitu, dlatego jest to rozwiązanie tak bardzo cenione. Co również ważne, nie jest potrzebne uzupełniani poziomu elektrolitu, ponieważ ilość żelu nigdy się nie zmniejsza.

Na rynku pojawiają się również akumulatory żelowe z elektrolitem przygotowanym z maty szklanej (tak zwane AGM). Ich właściwością jest niemożność wycieku elektrolitu, czyli ta sama niezwykle ważna cecha. Te jednak akumulatory lepiej nadają do zastosowań wysokomocowych. Nie zmienia to jednak faktu, że zastosowane rozwiązanie jest bardzo podobne. Akumulatory obu typów mają swoje konkretne miejsca zastosowań.

Na pewno można powiedzieć, że akumulatory żelowe są bateriami lepszymi, niż tradycyjne akumulatory. Elektrolit w formie żelu jest wydajniejszy i bezpieczniejszy, a dodatkowo nie należy go uzupełniać. Mamy więc do czynienia z rozwiązaniem znacznie lepszym patrząc od strony zwykłego użytkownika. Zastosowanie tego typu baterii w tak wielu urządzeniach i pojazdach nie powinno więc nikogo dziwić.