Jak dobrać odpowiednią przetwornicę ?

Wybierając przetwornicę zwracamy głównie uwagę na relację ceny do oferowanej mocy. Jest to główny wyznacznik opłacalności zakupu, jednak jak się okazuje nie jedyny.

Przetwornice z czystym sinusem

Niektóre z urządzeń elektrycznych przystosowanych do zasilania napięciem zmiennym 230V dla prawidłowej pracy potrzebują napięcia o przebiegu sinusoidalnym. Warto pamiętać, że tylko część przetwornic dostępnych na rynku wytwarza takie napięcie. Pozostałe modele dostarczają napięcie o przebiegu schodkowym lub aproksymowaną sinusoidę. Takie zasilanie nie jest odpowiednie dla niektórych urządzeń zasilanych z tradycyjnego "gniazdka".

Przetwornica z czystą sinusoidą sprawdzi się dla dowolnego urządzenia przystosowanego do zasilania z sieci 230V. Z tego względu gdy nie jesteśmy pewni jakie są wymagania danego urządzenia lub przetwornica ma zasilać różne urządzenia najwygodniej i najbezpieczniej jest wybrać przetwornicę z czystym sinusem. Takie rozwiązani, mimo wyższej ceny, daje nam gwarancję poprawnego działania urządzeń.

Oferta przetwornic 230V z sinusem

Tańsze przetwornice

Nie zawsze potrzebny jest zakup przetwornicy dostarczającej napięcie zmienne o przebiegu sinusoidalnym. W przypadku prostych urządzeń opornościowych, takich jak tradycyjne żarówki, proste grzałki i grzejniki w zupełności wystarczające jest napięcie 230V o przybliżonym przebiegu sinusoidalnym. Znacznie lepszym rozwiązaniem, w takim wypadku jest zakup lepszej przetwornicy z przybliżoną sinusoidą niż taniej z pełnym sinusem. Może się bowiem okazać, że tania przetwornica ma znacznie zawyżoną moc i nawet przy niewielkim obciążeniu będzie się przegrzewała.

Oferta przetwornic 230V (bez sinusa)

Przetwornica i prostownik w jednej obudowie

Zasilanie awaryjne oparte na akumulatorach wymaga nie tylko przetwornicy ale również źródła zasilania dla akumulatorów. Bardzo często stosuje się w tym celu dwa niezależne urządzenia. Prostownik ładuje i utrzymuje akumulatory w gotowości na wypadek awarii zasilania. W czasie przerwy w zasilaniu obwody przełączane są na przetwornicę. Warto jednak zwrócić uwagę na rozwiązania łączące te funkcje w jednej obudowie.

Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest bezobsługowość - w przypadku awarii zasilania przetwornica ze zintegrowanym prostownikiem momentalnie przełączy się w tryb akumulatorowy. Przejście na akumulatory odbywa się w ciągu kilkunastu milisekund - czyli w sposób niezauważalny dla użytkownika.

W momencie przywrócenia zasilania sieciowego następuje ponowne przełączenie na zasilania z sieci a jednocześnie rozpoczyna się ładowanie akumulatorów. Zależnie od modelu przetwornicy, w przypadku pełnego wyczerpania akumulatorów i przejścia w stan ochrony przed nadmiernym rozładowaniem, powrót do zasilania w oparciu o sieć 230V następuje automatycznie lub wymaga ingerencji użytkownika. Na to należy również zwrócić uwagę wybierając model przetwornicy.

Oferta przetwornic z prostownikiem (ładowaniem)