Jak dobrać przetwornicę 230V odpowiednią do obciążenia?

Wybierając przetwornicę zwracamy głównie uwagę na relację ceny do oferowanej mocy. Jest to główny wyznacznik opłacalności zakupu, jednak jak się okazuje nie jedyny.

Przetwornica i prostownik w jednej obudowie

Oferta: przetwornice 230V z pełnym Sinusem i wbudowanym prostownikiem (ładowaniem)

Zasilanie awaryjne oparte na akumulatorach wymaga nie tylko przetwornicy ale również źródła zasilania dla akumulatorów. Bardzo często stosuje się w tym celu dwa niezależne urządzenia.

Prostownik ładuje i utrzymuje akumulatory w gotowości na wypadek awarii zasilania. W czasie przerwy w zasilaniu obwody przełączane są na przetwornicę. Warto jednak zwrócić uwagę na rozwiązania łączące te funkcje w jednej obudowie.

Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest bezobsługowość - w przypadku awarii zasilania przetwornica ze zintegrowanym prostownikiem momentalnie przełączy się w tryb akumulatorowy. Przejście na akumulatory odbywa się w ciągu kilkunastu milisekund - czyli w sposób niezauważalny dla użytkownika.

Funkcja UPS - zasilanie bezprzerwowe

W momencie przywrócenia zasilania sieciowego następuje ponowne przełączenie na zasilania z sieci a jednocześnie rozpoczyna się ładowanie akumulatorów.

Zależnie od modelu przetwornicy, w przypadku pełnego wyczerpania akumulatorów i przejścia w stan ochrony przed nadmiernym rozładowaniem, powrót do zasilania w oparciu o sieć 230V następuje automatycznie lub wymaga ingerencji użytkownika. Na to należy również zwrócić uwagę wybierając model przetwornicy.

Oferta: przetwornice 230V z pełnym Sinusem i wbudowanym prostownikiem (ładowaniem)

Przetwornice z czystym sinusem

Niektóre z urządzeń elektrycznych przystosowanych do zasilania napięciem zmiennym 230V dla prawidłowej pracy potrzebują napięcia o przebiegu sinusoidalnym. Warto pamiętać, że tylko część przetwornic dostępnych na rynku wytwarza takie napięcie. Pozostałe modele dostarczają napięcie o przebiegu schodkowym lub aproksymowaną sinusoidę. Takie zasilanie nie jest odpowiednie dla niektórych urządzeń zasilanych z tradycyjnego "gniazdka".

Przetwornica z czystą sinusoidą sprawdzi się dla dowolnego urządzenia przystosowanego do zasilania z sieci 230V. Z tego względu gdy nie jesteśmy pewni jakie są wymagania danego urządzenia lub przetwornica ma zasilać różne urządzenia najwygodniej i najbezpieczniej jest wybrać przetwornicę z czystym sinusem. Takie rozwiązani, mimo wyższej ceny, daje nam gwarancję poprawnego działania urządzeń.

Oferta przetwornice 230V z pełnym Sinusem

Tańsze przetwornice

Nie zawsze potrzebny jest zakup przetwornicy dostarczającej napięcie zmienne o przebiegu sinusoidalnym. W przypadku prostych urządzeń opornościowych, takich jak tradycyjne żarówki, proste grzałki i grzejniki w zupełności wystarczające jest napięcie 230V o przybliżonym przebiegu sinusoidalnym. Znacznie lepszym rozwiązaniem, w takim wypadku jest zakup lepszej przetwornicy z przybliżoną sinusoidą niż taniej z pełnym sinusem. Może się bowiem okazać, że tania przetwornica ma znacznie zawyżoną moc i nawet przy niewielkim obciążeniu będzie się przegrzewała.

Oferta przetwornic 230V (przybliżony - aproksymowany sinusa)