Jak odratować uszkodzony akumulator, rozładowany całkowicie ?

Akumulator bezobsługowy odmówił współpracy, napięcie znacznie poniżej znamionowego ? Często to oznacza konieczność wymiany ale w niektórych przypadkach można jeszcze reanimować taką baterię.

Czy akumulator nadaje się jeszcze do użycia ?

Akumulatory ołowiowo - kwasowe a w tym żelowe i AGM, projektowane są na określoną ilość cykli ładowania oraz rozładowania oraz określoną ilość lat pracy pod napięciem buforowym. W czasie pracy pojemność akumulatorów stopniowo obniżą się i kiedyś przychodzi pora na wymianę.

Zwykle wątpliwości co do stanu akumulatora pojawiają się z powodu skróconego czasu pracy lub małej wydajności prądowej akumulatora. W takiej sytuacji należy wyeliminować pozostałe czynniki mogące wpływać na wydajność urządzenia i przejść do sprawdzenia sprawności baterii. Czasem przyczyną zbyt krótkiej pracy może być zwarcie w instalacji, zatarte łożysko powodujące znacznie większe obciążenie i pobór mocy, opory toczenia związane ze zbyt małym ciśnienie w oponach pojazdu zasilanego z akumulatora albo nawet źle ustawiona zbieżność. Tego rodzaju czynników może być znacznie więcej a problemy mogą wynikać z ich nakładania się. Z tego powodu czasem łatwiej będzie zacząć od akumulatora.

Po odłączeniu, akumulator należy doładować ładowarką automatyczną, odczekać 1-2 godziny aby napięcie ustabilizowało się a następnie przeprowadzić test pojemnościowy przy użyciu regulowanego obciążenia. W domowych warunkach najczęściej nie ma dostępu do profesjonalnych narzędzi pomiarowych jednak możliwe jest ustalenie stanu akumulatora, z zadowalającą dokładnością, przy zastosowaniu prostych i tanich narzędzi. Zobacz jak bez profesjonalnego miernika sprawdzić pojemność akumulatora.