Jak sprawdzić czy akumulator jest naładowany?

Jak sprawdzić czy akumulator jest naładowany?

Ocena naładowania akumulatora miernikiem, areometrem oraz ... zwykłą żarówką. Kiedy trzeba doładować akumulator aby uniknąć zasiarczenia?

Podstawowym narzędziem służącym do pomiaru stanu naładowania akumulatora jest miernik z woltomierzem. Do oceny naładowania akumulatora w zupełności wystarczający jest pomiar napięcia z dokładnością do 0,1 V.

Napięcie na zaciskach akumulatora - świadczy o stanie naładowania ale nie jest wystarczającą informacją, na podstawie której można wnioskować o stanie zużycia baterii.

Sprawdzając samo napięcie nie można stwierdzić czy akumulator jest sprawny czy wymaga wymiany.

Zobacz również: Jak sprawdzić stan zużycia akumulatora?

Pomiar naładowania akumulatora

Akumulator żelowy, AGM, ogólnie ołowiowo - kwasowy, bezpośrednio po zakończeniu ładowania, ma na klemach napięcie bliskie 14V. Po odłączeniu prostownika napięcie szybko spada, by po kilku - kilkunastu minutach osiągnąć 13V. Dalszy spadek napięcia następuje już znacznie wolniej, niektóre w pełni naładowane akumulatory, nawet po składowaniu przez kilka tygodni, zachowują napięcie bliskie 13V. Inne egzemplarze mogą przez dłuższy czas utrzymać napięcie w granicach 12,7V.

Akumulator żelowy poziom naładowania

Pomiaru naładowania wykonuje się na nieobciążonym akumulatorze (do zacisków podpięty wyłącznie miernik - woltomierz).

Napięcie w około 12V oznacza, że akumulator jest znacznie wyładowany i pozostało w nim w około 1/2 ładunku.

Taki akumulator zdecydowanie warto poddać ładowaniu, tak aby nie uległ dalszemu samorozładowaniu i nie doznał, związanych z obniżonym napięciem nieodwracalnych, uszkodzeń.

W przypadku stwierdzenia napięcia 11V i mniej mamy do czynienia z wyładowanym akumulatorem. Pozostawienie akumulatora w takim stanie na dłuższy czas doprowadzi do szybkiej degradacji.

Ocena poziomu naładowania akumulatora

Naładowanie akumulatora otwartego ocenić można mierząc gęstość elektrolitu za pomocą areometru. Im elektrolit jest gęstszy tym więcej energii jest aktualnie zgromadzone w baterii. Przy gęstości elektrolitu 1,28 g/cm2 w temperaturze pokojowej mamy do czynienia z naładowanym w pełni akumulatorem. Natomiast gęstość poniżej 1,2 g/cm2 świadczy o prawie całkowitym rozładowaniu.

Przy odrobienie wprawy stan naładowania ocenić można za pomocą żarówki. Jasno świecąca żarówka oznacza naładowany akumulator, natomiast im światło słabsze a barwa bliższa czerwieni tym stan naładowania niższy. Jest to oczywiście pomiar bardzo orientacyjny ale w wielu wypadkach wystarczający do zorientowania się w sytuacji.

Stan doładowania a pojemność

Na podstawie napięcia na zaciskach nieobciążonego akumulatora ocenić możemy stan naładowania. Sprawdzenie napięcia nie daje jeszcze informacji na temat pojemności czy też stanie zużycia akumulatora.

Naładowany w pełni akumulator (napięcie 12,9V) o faktycznej pojemności 7Ah jest w stanie oddać znacznie mniej energii i zapewnić podtrzymanie przez znacznie krótszy czas, niż znacznie bardziej wyładowany akumulator (napięcie 11,5V) o faktycznej pojemności 200 Ah.

© akumulatoryzelowe.pl 2006-2024