Automatyczna ładowarka GEL/AGM do akumulatorów żelowych.

Automatyczne ładowanie akumulatorów AGM GEL. Wady i zalety ładowarek automatycznych.

W większości przypadków do ładowania akumulatora bezobsługowego automatyczna ładowarka sterowana mikroprocesorowo okazuje się najlepszym wyborem.

Żywotność akumulatora bezobsługowego zależy od warunków w jakich akumulator jest ładowany i jak się okazuje ilość i intensywność wyładowań ma mniejszy wpływ na czas bezawaryjnej eksploatacji. Z tego względu warto poświęcić nieco uwagi oraz środków temu zagadnieniu.

Podstawowa ładowarka - prostownik 220VAC / 12 VDC

Ładowanie akumulatorów bezobsługowych najprostszymi ładowarkami jest możliwe. To oznacza, że akumulator żelowy można naładować nawet starym prostownikiem samochodowym. Trzeba jednak dodać, że musi się to odbywać pod nadzorem i tego rodzaju metody stosuje się w sytuacjach awaryjnych a nie rutynowo.

W trakcie ładowania prąd w obwodzie nie powinien przekraczać 1/10 pojemności nominalnej akumulatora i zdecydowanie nie może być większy niż 1/3 pojemności nominalnej. Napięcie w ostatniej fazie ładowania nie powinno przekraczać 14,5V a jako górną granicę należy przyjąć 15V przez krótki czas.

Największym zagrożeniem związanym z zastosowaniem ładowarki bez automatycznej kontroli parametrów ładowania jest ryzyko przeładowania akumulatora. Pozostawienie akumulatora żelowego pod napięciem 15V przez kilka dni doprowadzi to pogorszenia jego parametrów a w dłuższym czasie doprowadzi do zniszczenia. Krótkotrwałe działanie takiego napięcia w większości akumulatorów nie powinno spowodować widocznego spadku pojemności.

Automatyczne ładowanie akumulatorów

Również automatyczna ładowarka może spowodować uszkodzenie przy ustawieniu zbyt dużego prądu ładowania. Ładowarka powinna być dostosowana do pojemności akumulatora - jako bezpieczny przedział można przyjąć prąd ładowania zawierający się do 10 do 30% pojemności akumulatora.

Jak zapewniają producenci ładowarek automatycznych oraz akumulatorów żelowych, tego typu sposób ładowania jest najbezpieczniejszy dla samego akumulatora, bowiem zapewnia całkowitą automatyzację procesu bez miejsca na jakiekolwiek błędy. Jest on przeprowadzany prawidłowo, dzięki czemu w ogromnej mierze pozwala na przedłużenie żywotności akumulatora oraz zachowanie jego efektywności.

Najważniejszą zaletą ładowarki automatycznej jest bezpieczeństwo - możliwość pozostawienia bez nadzoru przez dowolnie długi czas, bez ryzyka uszkodzenia akumulatora.

Wady ładowarek elektronicznych

Konfigurowalne ładowarki elektroniczne ze "średniej półki" zwykle nie są odporne na zaniki napięcia ze względu na konieczność określenia parametrów na początku ładowania. Jest to wada w porównaniu z najprostszymi ładowarkami, które działają poprawnie bezpośrednio po podłączeniu zasilania.

Ładowarki pozwalające na określanie warunków ładowania są droższe od odpowiedników o porównywalnej mocy ale nieposiadających takich możliwości konfiguracji. Jednak przy cenie akumulatorów warto wydać nieco więcej aby zaoszczędzić sobie problemów i nie ryzykować uszkodzenia ładowanego akumulatora.

 

© akumulatoryzelowe.pl 2006-2024