Nie działa UPS - wymiana uszkodzonego akumulatora.

Nie działa UPS - wymiana uszkodzonego akumulatora.

Wymiana akumulatora w małym zasilaczu UPS jest stosunkowo prosta. Zużycie akumulatora jest najczęstszą przyczyną awarii zasilacza UPS.

Bardzo często zapominamy o tym, że nasz komputer wyposażony jest w awaryjne zasilanie - podbiurkowy zasilacz UPS. Zasilacz daje znać o sobie dopiero w momencie awarii zasilania ale często akumulator jest już wyeksploatowany i nie jest w stanie utrzymać napięcia.

To najczęstsza przyczyna awarii zasilania rezerwowego. Jednocześnie usunięcie problemu jest bardzo proste - wystarczy wymienić akumulator.

Demontaż obudowy zasilacza UPS należy przeprowadzać z najwyższą ostrożnością. Nawet odłączony od gniazdka 230V zasilacz w dodatku z zupełnie zużytą baterią może się okazać zagrożeniem. W układzie elektronicznym, głównie w kondensatorach może pozostać niebezpieczna ilość ładunku.

Otwierając wyłączony, odłączony od gniazdka UPS należy zachowywać się tak jakby był on pod napięciem. Pomijając ładunek kondensatorów zasilacza UPS, przy przypadkowym włączeniu urządzenie jest w stanie chwilowo wygenerować niebezpieczne ilości energii (nawet z mocno wyeksploatowanego akumulatora).

Sprawdzić parametry akumulatora

Po zdemontowaniu akumulatora należy sprawdzić jego parametry. Najlepiej spisać symbol z obudowy.

W małych zasilaczach stosowane są akumulatory:

  • 12V 7Ah lub 12V 9Ah w obudowie o wymiarach 15 x 6,5 x 9,5 cm.
  • 12V 12Ah i 12V 15Ah w obudowie o wymiarach 15 x 10 x 9,5 cm, z końcówkami 6,3 mm / Faston 250

W zasilaczach UPS najczęściej stosowane są końcówki szerokie 6,3mm / Faston 250 jednak nie jest to regułą. W przypadku tych akumulatorów należy dodatkowo sprawdzić szerokość końcówek.

Zobacz również: Jak sprawdzić szerokość końcówek akumulatora?

Popularne są również nieco większe obudowy:

  • 12V 17Ah oraz 12V 22Ah w tak zwanej "wysokiej obudowie"

Takie same parametry zamiennika

Poszukując akumulatora na wymianę konieczne jest uwzględnienie parametrów:

  • napięcia (najcześciej 12V)
  • wymiaru obudowy
  • pojemności i obciążalności prądowej
  • żywotności w latach i ilości cykli

Prawie zawsze można zastosować akumulator o lepszych parametrach niż zalecane przez producenta. Tylko w nielicznych przypadkach urządzenie nie zadziała po wykryciu zbyt niskiej rezystancji wewnętrznej - potraktuje wynik pomiaru jako błędny.

Nie radzimy jednak obniżania parametrów ponieważ najczęściej doprowadzi to do rychłej degradacji baterii - jeżeli będzie pracowała z zbyt ciężkich warunkach lub znacznego skrócenia czasu podtrzymania.

Obciążalność i moc akumulatora

Do zastosowania w zasilaczach UPS z reguły nie nadają się akumulatory projektowane do zasilania systemów alarmowych ponieważ są one przygotowane na znacznie mniejsze obciążenia.

Pod wysokim obciążeniem (np.: 500W na baterię 7Ah) akumulator alarmowy - zwykle tańszy i lżejszy od odpowiednika do zasilacza - podtrzyma napięcie zdecydowanie krócej.

Bezpieczeństwo przy wymianie akumulatorów

Pojedynczy akumulator, zdemontowany z UPS nie stanowi już zagrożenia - napięcie 12 V uznać można za bezpieczne dotykowo. Przykładowo nie stanie się nic złego jeżeli bieguny akumulatora 12V zostaną zwarte przez palce dorosłego człowieka. Oddziaływanie napięcia 12V da się jednak poczuć przez uszkodzoną lub bardzo cienką skórę.

Zdecydowanie nie polecamy testowania akumulatora przez zwieranie biegunów językiem (popularny sposób testowania małych bateryjek) lub dotykania mokrą skórą.

Akumulatory połączone w długie szeregi, złożone z kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu sztuk, są bardzo poważnym zagrożeniem. Zestaw połączonych ze sobą szeregowo mocno wysłużonych baterii 12V nadal ma w sobie dość energii aby stanowić śmiertelne zagrożenie dla człowieka.

© akumulatoryzelowe.pl 2006-2024