Temperatura a żywotność, trwałość, czas pracy akumulatora.

Akumulatory do zasilacza UPS

Akumulatory stosowane w zasilaniu awaryjnym projektowane są na długie czasy eksploatacji, zwykle ponad 10 lat. W zasilaczach UPS stosuje się baterie o wysokiej wydajności prądowej ponieważ bardzo często czas pracy na zasilaniu akumulatorowym ograniczony jest do kilkunastu lub nawet kilku minut. W tak krótkim czasie następuje rozładowanie akumulatora - spadek napięcia do granicy bezpieczeństwa, dla intensywnych rozładowań akumulatora 12V wynoszącej około 8V.

Akumulator do alarmu

Do zasilania awaryjnego instalacji alarmowych bardzo wystarczające są akumulatory o niewielkiej wydajności prądowej. Niestety przy okazji również często o krótszej żywotności projektowanej, wynoszącej 3-5 lat. Wynika to często z długiego projektowanego czasu działania pod minimalnym obciążeniem oraz przepisów wymuszających wymianę akumulatorów co określoną ilość miesięcy, niezależnie od ich stanu zużycia.

Wpływ temperatury na czas ekspoatacji akumulatora

Realny czas eksploatacji akumulatora zależny jest od częstotliwości i długości awarii zasilania, napięcia pracy ale w największym stopniu od temperatury.

"Żywotność projektowana", podawana przez producentów odnosi się do warunków idealnych, laboratoryjnych czyli realne żywotności są krótsze bo i warunki pracy są zwykle gorsze. Największe znaczenie ma temperatura oraz wartość napięcia buforowego oraz częstość wyładowań.

Akumulatory pracujące w długich szeregach trzeba wymieniać częściej, natomiast te pracujące pojedynczo albo w krótkich szeregach działają dłużej.

Bardzo często, w przypadku tańszych rozwiązań producenci podchodza bardzo optymistycznie do żywotności. W efekcie, zależnie od przedziału cenowego oraz warunków eksploatacji, akumulatory pracują od 30% do około 110% żywotności deklarowanej przez producenta.

Czy jako użytkownik możemy wpływać na czas eksploatacji akumulatorów i w jakiś sposób go wydłużyć lub skrócić ?

Zobacz jak wydłuzyć żywotność akumulatora UPS.