Akumulatory żelowe przy niestabilnej sieci zasilającej.

Sieć zasilająca jest często dość złożonym systemem, od którego działania jest bardzo wiele uzależnione. Takie połączenia znajdują się w miastach, gdzie należy rozdzielić zasilanie, ale również w firmach, gdzie potrzebne są na przykład konkretne wartości w określonych miejscach. Ponadto znajdują się często strefy, w których prąd musi być - chociażby systemy alarmowe. Dlatego stosuje się akumulatory żelowe jako zabezpieczenie.

Są one bezpośrednio połączone z siecią, ale kiedy jest ona stabilna, nie są uruchamiane. Oczywiście zawsze muszą być naładowane - inaczej ich posiadanie nie miałoby sensu. Kiedy pojawia się jakeś zaburzenie, magazynowana w nich energia jest przekazywana w najważniejsze miejsca, które wymagają ciągłego działania. Dzięki temu nawet w wypadku niestabilnych sieci zasilających, daje to pewnego rodzaju zabezpieczenie.

Warto wiedzieć, że akumulatory żelowe nie są nieśmiertelne i po jakimś czasie zgromadzona w nich energia się wyczerpuje, ale zanim to się stanie - daje czas na naprawę ewentualnych problemów z siecią. Tego typu zabezpieczenie jest powszechnie stosowane, żeby nie doszło do wyłączenia komputerów ochrony, alarmów czy urządzeń elektrycznych niezbędnych do przechowywania konkretnych przedmiotów.

Na pewno wykorzystanie w tym procesie akumulatorów żelowych jest uzasadnione, ponieważ są one pewnym i stabilnym źródłem zasilania. Dzięki nim możliwe jest podtrzymywanie konkretnych urządzeń, zachowywanie informacji itp. w wypadku niestabilności sieci zasilających. Tego typu zabezpieczenie jest niemalże niezbędne.