Akumulatory żelowe w elektrycznych wózkach inwalidzkich.

Osoba niepełnosprawna nie chce być zależna od dobrej lub złej woli otoczenia. Oczywiście przy niektórych zadaniach pomoc jest niezbędna jednak im mniej takich sytuacji tym lepiej.

Wózki inwalidzkie z napędem elektrycznym są coraz powszechniejsze, ponieważ ułatwiają osobom niepełnosprawnym przemieszczanie się a co za tym idzie samodzielne wykonywanie większej ilości czynności.

Produkowane obecnie silniki elektryczne oferują wystarczające moce aby sprawnie poruszać wózek inwalidzki. Napęd elektryczny jest również stosowane w elektrycznych wózkach widłowych oraz magazynowych wózkach samojezdnych przystosowanych do transportu ciężkich ładunków, takich jak palety EURO. Najczęściej głównym ograniczeniem możliwości elektrycznego wózka jest wydajność i pojemność baterii akumulatorów. Wózki używane w magazynach mogą być bez większych przeszkód ładowane ponieważ pracują zwykle na ograniczonym obszarze. Samojezdne transportery również są w stanie doładować się w trakcie pracy. Każde ładowanie zmniejsza efektywność i powoduje konieczność posiadania większej ilości jednostek transportowych, jest jednak możliwe bo tego rodzaju pojazdy pracują na ograniczonym obszarze.

W przypadku wózka inwalidzkiego duże znaczenie na wielkość przedziału bateryjnego jak również waga zamontowanych akumulatorów - często podstawowy czynnik wpływający na masę całego wózka. Lekki wózek jest łatwiejszy w transporcie i daje więcej możliwości to oznacza, że im mniej akumulatorów tym lepiej. Dla osoby korzystającej z elektrycznego wózka, jako środka umożliwiającego przemieszanie się, bardzo ważny jest jednak zasięg. Wózek najczęściej jest jeden i nie chcemy go co chwila doładowywać. W związku z tym akumulatory stosowane do napędzania takiego środka transportu muszą być bardzo wydajne - czyli oferować znaczne ilości mocy z jak najmniejszej masy oraz objętości akumulatorów.

Wydajność prądowa zestawu akumulatorów

Sprawne ruszanie oraz jazda pod górę wymaga odpowiedniego silnika oraz wydajnego źródła energii. Z tego powodu liczy się nie tylko ilość amperogodzin - czyli pojemność akumulatora ale również wydajność prądową - ilość energii jaką możemy pobierać z zestawu baterii. Wydajność prądową można sprawdzić na karcie katalogowej akumulatora. Przy ocenie wydajności prądowej pod uwagę brać należy krótkie czasy rozładowania (5-15 min). Akumulatory posiadające wysokie parametry w tym zakresie są w stanie oddać znaczne ilości mocy w krótkim czasie. Przy zastosowaniu na wózku elektrycznym oznacza to sprawne ruszanie oraz bezproblemową jazdę po zwiększonym obciążeniem (jazda pod górę, dodatkowy bagaż).

Trwałość baterii akumulatorów

Kupując nowy zestaw akumulatorów chcemy oczywiście aby służył jak najdłużej. Z tego względu ważne jest jakie akumulatory wybierzemy. Do zastosowania w elektrycznym wózku inwalidzkim wybierać należy akumulatory przystosowane do pracy cyklicznej. Żywotność akumulatora w cyklach jest w tym wypadku znacznie bardziej istotna niż trwałość w latach, na którą zwracamy uwagę dobierając akumulatory do pracy jako rezerwowe źródło zasilania.

Kupując akumulator przeznaczony do zasilania silnika elektrycznego, również do innych pojazdów zasilanych z akumulatora, pod uwagę bierzmy żywotność w cyklach. Czyli ilość ładowań i rozładowań jakie jest w stanie wytrzymać dany akumulator nim utraci pojemność. Akumulatory bez określonej przez producenta żywotności w cyklach nie powinny być brane pod uwagę jako źródło zasilania - jest to nieuzasadnione ekonomicznie. Porównując akumulatory trzeba zwrócić uwagę zarówno na ilość cykli jak i na głębokość wyładowania związaną z ilością cykli. To oznacza, że na podstawie informacji "akumulator na 1000 cykli" nie można jeszcze stwierdzić czy to dużo czy mało. Może się okazać, że brakuje informacji na temat głębokości wyładowania - a jest to główny czynnik wpływający na żywotność cykliczną.

Bezpieczeństwo eksploatacji

Producenci wózków szczególnie uważać, aby ich pojazdy były bezpieczne. Ewentualne problemy mogą sprawić wiele szkód osobom, które ich używają, dlatego wszystko powinno działać bezbłędnie. Niedopuszczalnie jest oblanie kwasem nawet w przypadku wywrócenia się pojazdu na nierównym terenie lub w czasie transportu. To główny powód dla którego do napędu wózków inwalidzkich stosowane są szczelnie akumulatory żelowe. Tego rodzaju baterie zapewniają odpowiednią moc, a jednocześnie są bezpieczne, a dodatkowo są odporniejsze na wstrząsy i uderzenia niż tradycyjne akumulatory mokre. Akumulatory GEL/AGM zawierają co prawda kwas siarkowy, jest on jednak związany w żelu lub macie z włókna szklanego. Nie grozi zatem jego wychlapanie, nawet w przypadku znacznego uszkodzenia obudowy. Dodatkową zaletą jest brak konieczności kontrolowania oraz uzupełniania elektrolitu. W razie uszkodzenia wózka inwalidzkiego, jego naprawa i wymiana części muszą być bardzo proste.

Czy już pora na wymianę akumulatorów ?

W przypadku zasilania akumulatorowego, najgorsze co może się przydarzyć to nagły spadek pojemności i utrata możliwości zasilania lub rozruchu. Z tego powodu warto okresowo sprawdzać sprawdzać pojemność akumulatora, pozwoli to na zakup nowego kompletu akumulatorów na etapie gdy dotychczasowy zestaw jeszcze działa i pozwala na przemieszczanie się. Pojemność akumulatorów można sprawdzić notując czas pracy. Z biegiem czasu każdy akumulator traci pojemność. Na to czy utrata pojemności akumulatora następuje szybciej czy wolniej wpływ ma wiele czynników. Na część z nich możemy wpływać inne są poza kontrolą.