Awaryjne zasilanie UPS pompy pieca, kominka 12V > 230V/500W Sinus.

Kominek w domu to nie tylko modny element dekoracyjny ale również pewne źródło ciepła.

Ogrzewanie domów kominkiem jest bardzo często spotykane tam gdzie nie ma dostępu do sieci ciepłowniczej lub nawet sieci gazowej. Grzanie kominkiem jest stosunkowo tanie - koszt zależny od cen i dostępności opału w danym rejonie.

Zasilanie automatyki do kominka

Urządzenia elektryczne wspomagające pracę kominka i sterujące nim wymagają stałego zasilania. Nie można pozwolić na przykład na zatrzymanie obiegu wody kotłowej - najczęściej jest to obieg wymuszony poprzez pompę elektryczną. Urządzenia elektroniczne sterujące przepływem powietrza, nadmuchem oraz sam nadmuch wymagają sporych ilości energii.


Zestawy podtrzymania 230V do kominka


W niektórych rozwiązaniach przerwa w zasilaniu może się okazać jedynie uciążliwa i nie pozwoli nam na ogrzewanie się kominkiem przy braku zasilania. Bez prądu nie działa również piec gazowy i jest to czas kiedy kominek przydałby się najbardziej. Często jednak nagły zanik zasilania sieciowego okazać się może niebezpieczny. Może na przykład nastąpić przegrzanie wody w obiegu kominka i nagły wzrost ciśnienia w instalacji.

Obieg wody w płaszczu kominka

W związku z dużą bezwładnością paleniska nie jest możliwe natychmiastowe uzyskanie pełnej mocy, jak również szybkie wyłączenie źródła ciepła. Dlatego bardzo istotne jest utrzymanie stałego obiegu w instalacji odbierającej ciepło z płaszcza wodnego kominka.

Zatrzymanie obiegu czynnika w wymienniku kominka, przy intensywnie rozpalonym palenisku, bardzo szybko doprowadzi do wzrostu ciśnienia. Na aż tak duży wzrost ciśnienia nie jest zwykle przygotowane naczynie wyrównawcze i może to doprowadzić do uszkodzenia instalacji, względnie zadziałania zaworu bezpieczeństwa i zrzucenia czynnika z obiegu kominka.


Drewno kominkowe

Ogień w kominku to przyjemność ale i obowiązki związane z zapewnieniem opału, usunięciem popiołu itd. Po jakimś czasie może się to znudzić. Bardzo często ogrzewanie kominkowe stosowane jest jako wspomagające - działa obok pieca CO zasilanego gazem lub olejem opałowym.

Ogrzewanie kominkowe w podstawowej postaci to w zasadzie sam wkład kominkowy lub piec typu "koza" i odprowadzenie spalin. Takie rozwiązanie jest proste jednak nie daje możliwości rozprowadzenia ciepła po dużej nieruchomości i nie pozwala na sterowanie przepływem ciepła. Trudno jest też regulować temperaturę. Z tego względu popularnością cieszą się wkłady kominkowe z płaszczem wodnym, wyposażone w automatykę sterującą nawiewem powietrza a przez to temperaturą i intensywnością spalania.

W dużych miastach, tam gdzie drewno kominkowe ma wysokie ceny ogrzewanie kominkowe często wiąże się z podobnymi kosztami jak wykorzystanie instalacji CO. Mimo tego wiele osób ogrzewa się za pomocą kominka lub dogrzewa w zimne dni rezygnując z wykorzystania posiadanego pieca CO. Płomień w kominku poprawia atmosferę w domu a to przecież ma większe znaczenie niż względy ekonomiczne.


Podtrzymanie zasilania - UPS

W celu zapewnienia stałego obieku w kominku z płaszczem wodnym stosuje się podtrzymanie zasilania pompy instalacji grzewczej sprzęgniętej z kominkiem. Urządzenie UPS w sposób ciągły monitoruje stan sieci zasilającej i reaguje nawet na minimalne wahania albo zaniki napięcia, przełączając się w tryb bateryjny.

Nawet najprostsze zasilacza awaryjne przestawiają się na pracę z akumulatora w ułamku sekundy - tak szybko, że jest to nieodczuwalne dla pompy. Bardzo ważne jest aby zasilacz awaryjny dawał napięcie o przebiegu sinusoidalnym.

Najlepiej oczywiście stosować rozwiązania w pełni automatyczne - czyli takie które zadziałają nawet podczas naszej nieobecności lub w nocy gdy wszyscy śpią.

Przykładowe zestawy składające z akumulatora oraz przetwornicy (falownik zintegrowany z ładowarką) znajdziesz tutaj: Zestawy podtrzymania 230V Sinus 50Hz.