Przetwornice napięcia stałego 12-24V na zmienne 230V z sinusem.

Przetwornice napięcia stałego 12-24V na zmienne 230V z sinusem.

Przetwornice napięcia stałego na napięcie zmienne 230V - zasilanie oparte na akumulatorach. Jak uzyskać 230V napięcia zmiennego z akumulatora.

Bardzo często, w przypadku korzystania z energii elektrycznej zgromadzonej w akumulatorach, potrzebne jest uzyskanie zmiennego napięcia 230V o częstotliwości 50Hz (takiego jak w zwykłym gniazdku). Taki standard obowiązuje na terenie Polski oraz w większości krajów Europejskich od końca XX w. Wcześniej na terenie naszego kraju do gniazdek dostarczane było napięcie 220V 50 Hz. Na świecie popularny jest również standard 127V 60Hz, stosowany w USA i Japoni.

W celu uzyskania napięcia zmiennego, akumulatory łączy się z przetwornicami lub inwerterami pracującymi zwykle na napięciu 12V, 24V lub 48V a w przypadku zapotrzebowania na wyższe moce stosowane są przetwornice zasilane jeszcze wyższym napięciem stałym. Wyższe napięcie źródłowe pozwala na ograniczenie strat powstających przy przesyłaniu energii elektrycznej z baterii akumulatorów oraz w procesie przetwarzania na napięcie zmienne.

Dobrej jakości przetwornica napięcia powinna posiadać niezbędne zabezpieczenia:

  • przeciwzwarciowe,
  • przeciwprzeciążeniowe,
  • termiczne,
  • przed odwróconą polaryzacją - omyłkowa zamiana kabli +/-
  • zbyt wyskiego napięcia oraz zbyt niskiego napięcia

Zabezpieczenie przeciwzwarciowe ma za zadanie ochronić przed zniszczeniem samo urządzenie - przetwornicę. W przypadku wykycia zwarcia odcinany jest obwód napięcia zmiennego - przetwornica przerywa pracę. Po takim zdarzeniu przetwonica może wymagać ręcznego "restartu" lub automatycznie ponowić zasilanie. Rozwiązanie z wymagające ręcznej ingerencji jest bardzo bezpieczne jednak w niektórych przypadkach możę się okazaćuciązliwe. Warto na to zwrócić uwagę wybierając przetwornicę.

Przeciążenie przetwornicy może nastąpić w wyniku podłączenia zbyt dużej ilości odbiorników - pobierania mocy przekraczającej możliwości urządzenia. Moc przetwornic zwykle podawana jest podwójnie, np.: 500 W / 300 W. Ta wyższa moc najczęsicje eksponowana jest na opakowaniu jednak nie dajmy się zwieść bo jest to moc szczytowa, "chwilowa". To znaczy, że będzie można pobierać tyle energii przez krótki czas - kilkanaście sekund a w tańszych urządzeniach przez zalednie sekundę. Obliczając obciążenie bierzemy pod uwagę moc ciągłą - czyli tą mniejszą wartośc. Zależnie od klasy urządzenia nawet dla tej mocy ciągłej należy przyjąć współczynnik bezpieczeństwa. Czyli przy stałym zapotrzebowaniu na moc 240W właściwe będzie zastosowanie przetwornicy 300W/500W. To powinno wystarczyć do rozruchu oraz stałego zasilania większości urządzeń.

Warto również zwrócić uwagę na sprawność przetwrzania napięcia pod maksymalnym obciążeniem oraz na pobór mocy w stanie czuwania, przy małym poborze mocy. Tańsze modele przetwornic potrafią pobierać całkiem sporo energii, w granicach kilkudziesięciu Watt. Tak duże straty mogą się okazać kluczowe i zadecydować o nieopłacalności instalacji.

W przypadku zastosowania w samochodzie, gdy przetwornica jest używana na włączonym silniku, straty energii nie są aż tak ważne. Alternator bez problemu pokryje te straty a my nie odczujemy skutków ubocznych w postaci skrócenia czasu pracy.

Do zasilania stanowisk roboczych, stosuje się najczęsciej proste zasilacze UPS wyposażone w akumulatory 12V o pojeności 5Ah lub 7Ah, na przykład takie jak Europower EPL 7,2-12.

© akumulatoryzelowe.pl 2006-2024