Akumulatory VRLA - baterie szczelnie i bezobsługowe.

Akumulatory VRLA to baterie ołowiowo - kwasowe nowej generacji, działające na podobnej zasadzie jak znane od dawna akumulatory mokre - z ciekłym elektrolitem. Technologia VRLA posiada jednak szereg zalet w porównaniu do baterii mokrych.

VRLA - co oznacza ten skrót ?

 • V - valve - zawór (działający automatycznie)
 • R - regulated - ciśnienie w akumulatorze reguluje się automatycznie
 • L - lead - ołów - płyty akumulatora wykonane są ze związków ołowiu Pb
 • A - acid - kwas, w tym przypadku kwaś siarkowy pełniący rolę elektrolitu

Przy normalnej eksploatacji akumulatory bezobsługowe VRLA uważane są za szczelne. Wydzielanie gazów wprawdzie występuje ale ilości uwalnianego na zewnątrz wodoru i tlenu są znikome. Dzięki temu w większości przypadków wystarczająca jest wentylacja grawitacyjna. Akumulatory mogą być montowane w pomieszczeniach, w których na stałe przebywają ludzie.

Akumulatory żelowe

Akumulatory VRLA mogą być wykonane w technologii żelowej GEL. W tego rodzaju akumulatorach elektrolit występuje w postaci żelu, kwasu siarkowego związanego krzemionką. Żel wypełnia przestrzeń pomiędzy elektrodami.

Akumulatory AGM

W technologii AGM elektrolitem jest również kwas siarkowy jednak stabilizowany jest za pomocą porowatej maty szklanej. Nasączone kwasem separatory wypełniają przestrzeń między elektrodami.

Zarówno akumulatory żelowe jak i AGM są znacznie bezpieczniejsze, w przypadku uszkodzenia obudowy, niż akumulatory mokre. Z akumulatorów VRLA z pękniętą obudową nie wylewa się nic lub wyciek jest minimalny. Przedziurawienie dolnej części obudowy akumulatora mokrego skutkuje natomiast utratą całego elektrolitu z danej celi. Zagrożenie i zniszczenia jakie może spowodować uszkodzony akumulator VRLA są zatem minimalne jednak należy pamiętać, że elektrolit to kwas i nawet małe jego ilości mogą być niebezpieczne.

Żywotność akumulatorów VRLA sięga kilkunastu lat. W całym okresie eksploatacji akumulatory te nie wymagają typowych dla akumulatorów mokrych czynności obsługowych. Nie trzeba sprawdzać ani dolewać elektrolitu. Obsługa sprowadza się jedynie do przeprowadzania okresowych pomiarów i kontrolnych rozładowań tak aby na bieżąco monitorować stan ogniw i aby możliwe było przeprowadzenie planowej wymiany.

Akumulatory VRLA znajdują zastosowania przede wszystkim przy pracy buforowej (UPS-y, centrale telefoniczne, oświetlenie awaryjne itp) oraz przy pracy cyklicznej - do zasilania pojazdów elektrycznych, urządzeń elektronicznych.

Zalety akumulatorów VRLA:

 • nie wymagają ciągłej konserwacji lub uzupełniania elektrolitu,
 • przy pracy buforowej charakteryzują się długotrwałą żywotnością (kilkanaście lat),
 • przy pracy cyklicznej charakteryzują się wysoką liczbą cykli (ładowanie - rozładowanie około 2 tyś cykli 30%),
 • posiadają niższą oporność wewnętrzną oraz wyższą sprawność energetyczną niż konwencjonalne akumulatory,
 • przyjaźniejsze dla środowiska (rzadsze wymiany, czyli mniej odpadów),
 • bezpieczniejsze i łatwiejsze w użyciu,
 • w ciągłej gotowości do pracy - znikome samorozładowanie .

Więcej informacji na temat akumulatorów bezobsługowych.