Akumulatory litowo-ionowe do urządzeń przenośnych, mobilnych.

Akumulatory Li-ion czyli litowo - jonowe to szerokie pojęcie zawierające w rzeczywistości kilka rodzajów akumulatorów, różniących się pod względem budowy chemicznej oraz zastosowanych materiałów oraz ilością energii możliwą do uzyskania z pojedynczego ogniwa.

Odkrycie akumulatora Li-ion

Technologia litowo - jonowa pojawiła się na początku lat '80 XXI. W jej odkryciu i rozwijaniu znaczący wkład miał amerykański fizyk John Goodenough. Za wkład w rozwój, tak powszechnej obecnie technologii litowo - jonowej, Goodenough uhonorowany został nagrodą Nobla w dziedzinie chemii, w roku 2019.

GoodenoughObecnie zespół kierowany przez Goodenough'a pracuje nad kolejną wariacją akumulatora Litowego. Tym razem opartego na elektrolicie szklanym. Akumulator te ma być bezpieczniejszy i lepiej znosić wysokie temperatury.

Bez akumulatorów Li-ion nie był by możliwy rozwój urządzeń mobilnych ponieważ kompaktowe i wydajne źródło zasilania to podstawa mobilności i miniaturyzacji urządzeń. Tradycyjne akumulatory ołowiowo kwasowe, pomimo atrakcyjnej ceny, są niestety zbyt duże i zbyt ciężkie do zastosowania w telefonach oraz wszelkich urządzeniach osobistych, których chętnie używamy na co dzień.

Wady akumulatorów Litowych

Bezpieczeństwo użytkowania

Podstawową wadą akumulatora Litowo-jonowego jest zagrożenie pożarem wybuchem, ponieważ zawarty w nim elektrolit jest palny. W przypadku zwarcia, przegrzania, przeładowania baterie litowe grożą wybuchem.

© akumulatoryzelowe.pl 2006-2024