Z jakiego powodu tak wiele rodzajów końcówek akumulatorów.

Z jakiego powodu stosuje się tak różne końcówki w akumulatorach bezobsługowych. Brak normalizacji ...

Z jakiego powodu stosowane są tak różne końcówki w akumulatorach żelowych i dla czego nie ma jednego typu przyłączy ?

Minimalny opór, przekazywanie dużych mocy

Występowanie różnego rodzaju końcówek przyłączeniowych dopasowane jest przede wszystkim do obciążalności prądowej akumulatora. Baterie o dużych pojemnościach mają z założenia możliwość oddawania znacznych prądów, rzędu setek amperów. Z tego względu zastosowane w nich terminale, do których przyłącza się okablowanie, muszą być przygotowane na bezproblemowe przekazanie tak wysokich mocy, przy jak najmniejszym oporze.

Wytrzymałość mechaniczna

Na średnicę śrub przyłączeniowych a tym samym wielkość terminali ma wpływ również ciężar samych kabli i siły jakie mogą działać na terminal. Okablowanie o przekroju 50 mm kwadratowych waży ponad 0,5 kg na metr bieżący. Z tego względu w akumulatorach o pojemności powyżej 80 Ah stosuje się zwykle terminale ze śrubami M6 dokręcanymi momentem około 5 Nm a w akumulatorach powyżej 160 Ah M8 dokręcanymi momentem około 10 Nm. Takie rozwiązanie zapewnia połączenie o małym oporze - pozwalające na przepływ prądów rzędu setek amperów a jednocześnie jest wystarczająco wytrzymałe na obciążenia wywołane ciężarem samego okablowania.

W akumulatorach o pojemności kilkadziesiąt amperogodzin nie stosuje się konektorów wsuwanych, ponieważ wytrzymałość takiego połączenia jest zdecydowanie za niska dla stosowanych przy tych akumulatorach kabli (zwykle kilkadziesiąt mm kwadratowych).

Konieczność dopasowania do rozmiarów

W akumulatorach o małej pojemności a co za tym idzie małej obudowie nie można z kolei zastosować terminali na śrubę M8 (brak miejsca). Jednocześnie nie ma takiej potrzeby gdyż małe akumulatory nie są w stanie wygenerować tak ogromnych mocy.

Stosowanie końcówek T1 / T2 w małych akumulatorach podyktowane jest taże wymaganiami co do obciążalności. Zwykle końcówki szerokie stosowane są tam gdzie mają miejsce intensywniejsze wyładowania - zakładany czas pracy na akumulatorze od kilku do kilkudziesięciu minut. Nie jest to jednak regułą i przy wymianie akumulatora należy sprawdzić rozmiar końcówek.

© akumulatoryzelowe.pl 2006-2024