Końcówki biegunowe: T1, F1 4.7mm T2, F2 6.3mm.

Końcówki biegunowe: T1, F1 4.7mm T2, F2 6.3mm.

Końcówki biegunowe akumulatorów żelowych małej pojemności oznaczane są najczęściej jako: T1, F1 lub T2, F2. Jak sprawdzić i jak odróżnić?

Końcówki biegunowe lub inaczej terminale typu T1(F1) oraz T2(F2) stosowane są w małych akumulatorach żelowych. Dzięki niewielkim rozmiarom możliwe jest ich stosowane nawet w akumulatorach o pojemności 1,2 Ah i napięciu 6 V, produkowanych w obudowie 2,5 cm x 10 cm, wysokość 5,5 cm.

Dobierając akumulator na wymianę należy zwrócić uwagę na szerokość końcówek ponieważ wiele modeli jest produkowanych w dwóch opcjach: z końcówkami o szerokości 4,7 mm i 6,3 mm.

Końcówki T1 /F1 (oznaczenie zależnie od producenta) mają szerokość około 4,7 mm

Końcówki biegunowe T1/F1

Końcówki T2 /F2 (oznaczenie zależnie od producenta) mają szerokość około 6,3 mm

Końcówki biegunowe T2/F2

Niedopasowane końcówki akumulatora żelowego

Podłączenie akumulatora z końcówkami wąskimi do okablowania przystosowanego na końcówki szerokie zwykle jest możliwe. Jednak takie połączenie najczęściej działa tylko przy małym obciążeniu - to znaczy w trybie pracy na zasilaniu sieciowym. W momencie awarii i wystąpienia nagłego znacznego przeciążenia, na tak niepewnym połączeniu, najczęściej dochodzi do znacznego spadku napięcia. W efekcie następuje przerwanie pracy w trybie bateryjnym i odcięcie dopływu prądu do urządzenia. Z tego względu nie jest zalecane montowanie akumulatorów z wąskimi końcówkami na okablowaniu 6,3 mm.

Montaż akumulatora z szerokimi końcówkami na okablowaniu z konektorami wąskimi jest również możliwy przy użyciu odpowiedniej siły, pozwalającej na rozgięcie końcówek. Takie połączenie najczęściej zapewnia lepszy kontakt elektryczny niż wąskie końcówki z szerokimi kablami, jednak i w tym wypadku może się okazać niewystarczające lub nietrwałe.

Przejściówka terminali akumulatora T1/T2 F1/F2

W przypadku niektórych akumulatorów, szczególnie tych w mało popularnych obudowach, znalezienie odpowiednika z takimi samymi końcówkami może się okazać trudne, kosztowne lub nawet niemożliwe

W celu zapewnienia pewnego połączenia możliwe jest usunięcie starych końcówek i zaciśniecie nowych odpowiednich do zakupionego akumulatora. Zmiana taka jednak oznacza konieczność skrócenia kabli co nie zawsze jest możliwe a jednocześnie przy dużej ilości akumulatorów jest dość pracochłonna.

W takiej sytuacji możliwe jest zastosowanie przejściówek - adapterów z końcówki T2/F2 6,3 mm na T1/F1 4,7 mm lub odwrotnie. Rozwiązanie to pozwala na uzyskanie pewnego połączenia o niskiej oporności przy zachowaniu istniejącego okablowania. Jednocześnie okablowanie nie jest uszkadzane i zmiana jest w pełni odwracalna.

© akumulatoryzelowe.pl 2006-2024