Prawidłowe ładowanie akumulatora żelowego - ładowarka automatyczna.

Prawidłowe ładowanie akumulatora żelowego - ładowarka automatyczna.

Ładowanie akumulatora żelowego - czy można ładować prostownikiem samochodowym ?

Akumulatory żelowe charakteryzują się wysoka trwałością. Odpowiedni sposób ładowania, przy użyciu zautomatyzowanych prostowników pozwala na ich bezawaryjną eksploatację przez wiele lat.

Jakiej marki ładowarkę wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów ładowarek oferowanych przez rozmaitych producentów lub raczej importerów sprowadzających elektronikę z Dalekiego Wschodu. Pomimo tego iż większość tych urządzeń powstaje w Chinach obserwujemy znaczne różnice w jakości oraz zachowaniu parametrów przez poszczególne urządzenia, na pierwszy rzut oka wyglądające jednakowo.

Tania ładowarka, nie powiązana z silną i uznaną marką może również okazać się świetnym zakupem jednak ryzyko trafienia na bubel jest spore. W przypadku ładowarki uszkodzenia i związane z nimi koszty mogą znacznie przekroczyć koszt samej ładowarki ponieważ niepoprawne ładowanie w stosunkowo krótkim czasie nieodwracalnie uszkadza akumulatory.

W porównaniu do ceny akumulatorów ładowarka odpowiedniej mocy to zwykle niewielki wydatek, rzędu 10-20% ceny akumulatora. Z tego względu polecamy raczej stosowanie sprawdzonych rozwiązań pomimo ich wyższej ceny - czasem nie uzasadnionej niczym innym jak tylko marką.

Rodzaje ładowarek

Pomijając samo oznaczenie producenta lub importera ładowarki różnią się miedzy sobą realizowanym funkcjami oraz możliwością konfiguracji ustawień. Dostępne są mało skomplikowane prostowniki, nieposiadające nawet wyłącznika jak i zaawansowane ładowarki mikroprocesorowe, których działanie sterowane jest rozbudowanym układem elektronicznym a układem wykonawczym są tranzystory IGBT.

W przypadku producenta zawsze bezpieczniej jest wybrać produkt markowy mimo jego wyższej ceny, taki który mieści się w zakładanym budżecie. Natomiast dobierając rodzaj urządzenia ładującego bank akumulatorów zwrócić uwagę należy na potrzeby, warunki pracy, ewentualne problemy mogące wyniknąć z anomalii zasilania, awarii akumulatorów, chwilowego przeciążenia lub przegrzania.

Do wyboru mamy:

  • zwykłe prostowniki bez regulacji a nawet bez przełącznika on/off
  • ładowarki automatyczne dla danego rodzaju akumulatorów
  • automatyczne ładowarki uniwersalne - działające poprawnie z kilkoma rodzajami akumulatorów
  • ładowarki zintegrowane z przetwornicą a czasem również funkcją UPS

Przerwa w zasilaniu ładowarki

W trakcie ładowania może dojść do pogorszenia parametrów zasilania do chwilowej przerwy włącznie. W takiej sytuacji większość nowoczesnych ładowarek przerywa pracę i po przywróceniu zasilania znaleźć się w punkcie startowym - czyli wymaga ponownego wprowadzenia ustawień, określenia typu akumulatora, napięcia. W tym stanie akumulator nie jest ładowany. Wprawdzie jest to najczęściej bezpieczne rozwiązanie, które jednak może się to okazać kłopotliwe. Przy zakupie powinniśmy wiedzieć jak zachowa się w takiej sytuacji nasze urządzenia i zastanowić się czy to nam odpowiada.

Przegrzewanie ładowarki akumulatorowej

Ładowarki zwykle są przystosowane do pracy w temperaturze pokojowej, podobnie jak większość otaczającej nas elektroniki. Urządzenia posiadające wymuszone chłodzenie są w stanie poradzić sobie z podwyższoną temperaturą jednak ma to swoje granice. Pomijając spadek efektywności, po przekroczeniu pewnej granicy właściwej dla danego urządzenia nastąpi nieodwracalne uszkodzenie. Koniecznością jest wbudowane zabezpieczenie temperaturowe - przerywające pracę lub zmniejszające moc w przypadku nadmiernego wzrostu temperatury.

Najlepsze będzie oczywiście urządzenia, które w takiej sytuacji nie przestanie działać ale czasowo obniży moc i ponowi działanie z zadaną wydajnością po obniżeniu temperatury.

Zwarcie lub błędna polaryzacja

W trakcie podłączania ładowarki może dojść do zwarcia lub błędnego podłączenia akumulatora - pomyłka w polaryzacji plus / minus. Również w czasie trwania ładowania jest możliwe zwarcie spowodowane odczepieniem się jednego z zacisków lub uszkodzeniem akumulatora.

Na takie zdarzania ładowarka powinna być odporna i jest tak w przypadku większości ładowarek sterowanych elektronicznie. Gorzej przy zwarciu lub odwróconej polaryzacji radzą sobie starsze rozwiązania. Dla wygody i bezpieczeństwa wybierać należy takie, które spełniają to kryterium.

© akumulatoryzelowe.pl 2006-2024