Akumulator żelowy, AGM, VRLA i mokry kwasowy: różnice.

Różnice między różnymi typami akumulatorów ołowiowo - kwasowych: żelowe, AGM, mokre, kwasowe. Zalety i wady. Łączenie akumulatorów różnych typów.

Czym różni się akumulator żelowy, AGM, VRLA od akumulatora kwasowego - mokrego?

Żelowe i AGM to też akumulatory kwasowe

Najnowocześniejsze akumulatory żelowe lub AGM to również akumulatory ołowiowo - kwasowe. Ich głównym elementem są płyty ołowiane (z niewielką ilością domieszek innych związków) oraz roztwór kwasu siarkowego.

Główną różnicą w stosunku do tradycyjnego akumulatora mokrego jest materiał utrzymujący elektrolit. Tym materiałem w akumulatorach AGM jest porowata mata szklana, natomiast w akumulatorach żelowych kwas jest w postaci żelu - zawiera dodatki zagęszczające elektrolit.

Akumulatory żelowe / AGM to VRLA

Akumulatory żelowe i akumulatory AGM zalicza się do akumulatorów VRLA.

Akumulatory VRLA to znaczy

  • Vave - zaworami
  • Regulated - regulowany
  • Lead - ołowiowo
  • Acid - kwasowy

Czyli po spolszczeniu VRLA = akumulatory ołowiowo kwasowe regulowane zaworami. Do tej grupy należą akumulatory AGM i żelowe.

Ich głównymi zaletami są: szczelność i bezobsługowość. Zawory umieszczone na górze pokrywy regulują ciśnienie w akumulatorze. Rolą zaworu jest upuszczenie nadmiaru gazów - obniżenie ciśnienia do bezpiecznego dla obudowy i jednocześnie niedopuszczenie do wycieku elektrolitu.

Zawory regulujące

Baterie wyposażone w zawór regulujący mają długą żywotność ponieważ przez większość czasu zawór jest zamknięty i nie dopuszcza do utraty elektrolitu, przyspieszając rekombinację gazów powstających głównie w ostatniej fazie ładowania.

Gdyby akumulatory były zamknięte na stałe obudowa mogła by pęknąć. Gdyby akumulatory były otwarte - bez zaworów, utrata elektrolit by był tracony bardzo szybko i konieczne by było jego uzupełnianie.

Akumulatory mokre kwasowe

Tradycyjne akumulatory, stosowane od początku XX w. w samochodach to akumulatory z płynnym elektrolitem - tak zwane mokre, kwasowe. Ich głównym elementem są płyty ołowiane zanurzone w roztworze kwasu siarkowego. To głównie i bardzo znaczące podobieństwo w stosunku do akumulatorów żelowych.

Głównym wyróżnikiem jest elektrolit w postaci płynu - w przypadku odwrócenia akumulatora wylewa się i należy to uznać za awarię i potencjalne zagrożenie dla zdrowia i otoczenia.

Normalnie występujące w trakcie ładowania ubytki elektrolitu, w tradycyjnym akumulatorze ołowiowo - kwasowym - mokrym, uzupełnia się wodą destylowaną.

Czy można łączyć akumulator żelowy z kwasowym?

I tak i nie. To zależy od tego co rozumiemy przez akumulator kwasowy bo akumulator żelowy jest też akumulatorem kwasowym.

Generalna zasada łączenia akumulatorów mówi, że: łączone akumulatory powinny być takie same - o jak najbardziej zbliżonych parametrach.

Przyjmując, że jako akumulator kwasowy traktujemy tradycyjny akumulator samochodowy - mokry szansa na dobranie drugiego akumulatora o takich samych parametrach ale wykonanego w technilogii GEL jest nikła.

Czy połączenie akumulatora kwasowego i żelowego będzie działało?

Tak, będzie działało ale akumulatory ulegną przyspieszonemu zużyciu, ze względu na różnice parametrów i inne charakterystyki ładowania, rozładowania. Najbardziej wymagające, pod względem powtarzalności parametrów jest łączenie szeregowe.

© akumulatoryzelowe.pl 2006-2024