Akumulator do kasy fiskalnej w terenie i jako UPS.

Akumulator do kasy fiskalnej w terenie i jako UPS.

Zasilanie małych urządzeń mobilnych np.: kas fiskalnych może być realizowane z akumulatora AGM. Dzięki temu można prowadzić sprzedaż w czasie awarii zasilania.

Akumulatory do kas fiskalnych

Sprzedaż towarów i usług na terenie Polski musi być potwierdzona wydrukiem z kasy fiskalnej. Zaniechanie tego obowiązku powoduje skutki prawne - odpowiedzialność karną. W związku z koniecznością potwierdzania sprzedaży poprzez wydanie klientowi paragonu fiskalnego, ewentualna awaria zasilania blokuje sprzedaż. Pomimo kolejki klientów czekających przy kasie, pełnych koszyków i zasobnych portfeli do transakcji nie dojdzie jeżeli nie mamy możliwości wystawienia paragonu ... bo nie działa kasa.

Awaryjne zasilanie kasy fiskalnej

Kasa fiskalna jest urządzeniem pobierającym niewielkie ilości energii. Dzięki temu praca na bateriach jest możliwa. Dlatego warto zadbać o to aby akumulatory zabezpieczające zasilanie dla naszej kasy były sprawne i wystarczyły na odpowiednio długi czas pracy. Do kas fiskalnych stosowane są niewielkie akumulatory o pojemności 2.3Ah, 3.4Ah i 5Ah pracujące na napięciu 12V. Mozna zapewnić sobie dłuższy czas niezależnej pracy i zastosować większy akumulator 17Ah. W takim wypadku należy zadbać jedynie o poprawne ładowanie.

Zasilanie kasy fiskalnej w terenie

Do zasilania kasy fiskalnej pracującej w terenie - to znaczy bez dostępu do energii z sieci - warto zastosować akumulatory większej pojemności. Oczywiście wraz z pojemnością rośnie waga akumulatora dlatego nie można przesadzić. Jednak o ile jest miejsce oraz możliwość przewożenia większej baterii warto o tym pomyśleć.

Kasa fiskalna pracująca standardowo na akumulatorze 2,3Ah/12V będzie równie dobrze działała na akumulatorze 100Ah/12V. Jednak ponownie do rozważenia pozostaje kwestia ładowania - standardowa ładowarka, w którą wyposażone jest urządzenie nie naładuje poprawnie akumulatora o tak dużej pojemności. Należy zastosować ładowarkę AGM dostosowaną do pojemności, o wydajności od 1/20 do 1/3 pojemności używanego akumulatora.

Testowanie akumulatora w kasie

Próbę sprawności akumulatora kasy fiskalnej można przeprowadzić standardowymi metodami - poprzez kontrolne rozładowanie znanym prądem. Przy braku odpowiednich narzędzi można zastosować naturalne obciążenie przy standardowych warunkach pracy. To znaczy przełączyć kasę w tryb bateryjny - odciąć zasilanie sieciowe i w ten sposób ocenić czy czas pracy na baterii spełnia z odpowiednim zapasem nasze wymagania.

Czas pracy urządzenia będzie się zmieniał w zależności od intensywności działania: w trybie oczekiwania pobór prądu jest znacznie mniejszy niż w czasie drukowania lub transmisji danych. Także oprócz czasu pracy trzeba uwzględnić ilość wykonanych w tym czasie operacji.

© akumulatoryzelowe.pl 2006-2024