Akumulator do kasy fiskalnej w terenie i jako UPS.

Akumulator do kasy fiskalnej w terenie i jako UPS.

Akumulatory do kas fiskalnych

Sprzedaż towarów i usług na terenie Polski musi być potwierdzona wydrukiem z kasy fiskalnej. Zaniechanie tego obowiązku powoduje skutki prawne - odpowiedzialność karną.

W związku z koniecznością potwierdzania sprzedaży poprzez wydanie klientowi paragonu fiskalnego, ewentualna awaria zasilania blokuje sprzedaż. Pomimo kolejki klientów czekających przy kasie, pełnych koszyków i zasobnych portfeli do transakcji nie dojdzie jeżeli nie mamy możliwości wystawienia paragonu ? bo nie działa kasa.

Awaryjne zasilanie kasy fiskalnej

Kasa fiskalna jest urządzeniem pobierającym niewielkie ilości energii. Dzięki temu praca na bateriach jest możliwa. Dlatego warto zadbać o to aby akumulatory zabezpieczające zasilanie dla naszej kasy były sprawne i wystarczyły na odpowiednio długi czas pracy. Do kas fiskalnych stosowane są niewielkie akumulatory o pojemności 2.3Ah, 3.4Ah i 5Ah pracujące na napięciu 12V.

Nie ma przeszkód aby zapewnić sobie dłuższy czas niezależnej pracy i zastosować większy akumulator 17Ah. W takim wypadku należy zadbać jedynie o poprawne ładowanie.

Zasilanie kasy fiskalnej w terenie

Do zasilania kasy fiskalnej pracującej w terenie - to znaczy bez dostępu do energii z sieci - warto zastosować akumulatory większej pojemności. Oczywiście wraz z pojemnością rośnie waga akumulatora dlatego nie można przesadzić. Jednak o ile jest miejsce oraz możliwość przewożenia większej baterii warto o tym pomyśleć.

Kasa fiskalna pracująca standardowo na akumulatorze 2,3Ah/12V będzie równie dobrze działała na akumulatorze 100Ah/12V. Jednak ponownie do rozważenia pozostaje kwestia ładowania - standardowa ładowarka, w którą wyposażone jest urządzenie nie naładuje poprawnie akumulatora o tak dużej pojemności. Należy zastosować ładowarkę AGM dostosowaną do pojemności, o wydajności od 1/20 do 1/3 pojemności używanego akumulatora.

Testowanie akumulatora w kasie

Próbę sprawności akumulatora kasy fiskalnej można przeprowadzić standardowymi metodami - poprzez kontrolne rozładowanie znanym prądem. Przy braku odpowiednich narzędzi można zastosować naturalne obciążenie przy standardowych warunkach pracy. To znaczy przełączyć kasę w tryb bateryjny - odciąć zasilanie sieciowe i w ten sposób ocenić czy czas pracy na baterii spełnia z odpowiednim zapasem nasze wymagania.

Czas pracy urządzenia będzie się zmieniał w zależności od intensywności działania: w trybie oczekiwania pobór prądu jest znacznie mniejszy niż w czasie drukowania lub transmisji danych. Także oprócz czasu pracy trzeba uwzględnić ilość wykonanych w tym czasie operacji.