Chłodzenie solariów, awaryjne zasilanie podtrzymanie pompy.

Chłodzenie solariów, awaryjne zasilanie podtrzymanie pompy.

Awaryjne zasilanie pompy w instalacji solarnej. Zastosowanie UPS, przetwornicy oraz zasilanie bezpośrednie prądem stałym o niskim napięciu.
Energia słoneczna staje się coraz bardziej modna lecz nie jest to tylko moda - to naturalne dążenie do wyeliminowania zbędnych kosztów i uzyskania pewnej niezależności od dostawców mediów energetycznych. Po co płacić za coś co dostajemy każdego dnia za darmo ?

Przy pełnym nasłonecznieniu, na jeden metr kwadratowy powierzchni przypada około 1 kW energii. Oczywiście nie jesteśmy w stanie przyjąć wszystkiego bo część jest rozpraszana, występują straty w instalacji itd. Mimo to jest to znaczna ilość ciepła. To główne uzasadnienie istnienia systemów ogrzewania wykorzystujących energię Słońca.

Zatrzymanie obiegu - przegrzanie instalacji

Jednym z ważniejszych zagrożeń jakie należy brać pod uwagę przy projektowaniu instalacji solarnej jest możliwość przegrzania. Kolektory próżniowe świetnie sprawdzają się przy umiarkowanym nasłonecznieniu - pozwalają na podgrzanie wodny, dogrzanie mieszkania nawet w pochmurny dzień. Niestety oznacza to jednocześnie nadmiar energii przy silnym nasłonecznieniu i konieczność zachowania ciągłości obiegu medium (najczęściej roztwór glikolu). W przypadku przerwy w dostawie energii elektrycznej pojawia się problem - przestaje działać pompa. W przypadku gdy awaria prądy wystąpi w słoneczne południe bardzo szybko dochodzi do przegrzania instalacji solarnej.

Zestawy podtrzymania 230V 50Hz Sinus 

Awaryjne podtrzymanie pracy pompy solarnej

Skutecznym rozwiązaniem na czas przerwy w dostawie prądu może być podtrzymanie obiegu czynnika w instalacji solarnej przy zastosowaniu:

  1. Zasilacza UPS przełączającego się automatycznie na zasilanie akumulatorowe
  2. Przetwornicy dołączanej ręcznie lub za pomocą prostego układu automatycznego
  3. Pompy zasilanej bezpośrednio z akumulatorów - działającej na prąd stały

W przypadku zastosowania zasilacza UPS lub przetwornicy do podtrzymania pompy obiegowej, bardzo istotne jest aby urządzenia te oferowały napięcie takie jak w gniazdku elektrycznym czyli z "pełnym sinusem". Z tego powodu zastosowanie popularnych, niedrogich zasilaczy do komputerów osobistych nie jest właściwym rozwiązaniem. Zasilanie pompy przystosowanej do napięcia zmiennego z zasilacza z aproksymowaną sinusoidą lub impulsowego może doprowadzić do jej uszkodzenia.

Zasilacz UPS powinien oferować wyższą moc niż jest potrzebna do zasilania pompy cyrkulacyjnej. Zasilacz pracujący przez długi czas na 100% swojej stałej mocy może się przegrzać. Zależy to oczywiście od jakości zasilacza (czy wydajność na tabliczce znamionowej jest realna do osiągnięcia). Może okazać się, że UPS wystarczający do zasilania pracującej pompy będzie zbyt słaby do jej uruchomienia po zatrzymaniu obiegu. Przy rozruchu silników i innych urządzeń indukcyjnych (m.in. pomp) należy przewidzieć odpowiedni zapas mocy.

Pompa do solaru zasilana bezpośrednio z akumulatora

Warto rozważyć instalację dodatkowej pompy cyrkulacyjnej, zasilanej prądem stałym. Zastosowanie dodatkowej pompy obiegowej eliminuje konieczność posiadania wysokiej jakości zasilacza UPS lub przetwornicy z pełną sinusoidą. Można pójść jeszcze dalej i do wymuszania przepływu medium w kolektorze stosować wyłącznie pompę zasilaną napięciem DC.

Zastosowanie pompy na prąd stały uprasza instalację. Wystarczy pompa na napięcie stałe (DC), niedrogi zasilacz DC przystosowany do ładowania akumulatorów żelowych/AGM, akumulator, lub kilka akumulatorów 12V - na czas awarii zasilania.

Warto podkreślić, że w przypadku pompy obiegu medium w instalacji solarnej, zasilanej napięciem stałym, również możliwa jest praca w trybie 24h na dobę. Zatem może być to podstawowa i jedyna pompa - bez konieczności zastosowania pompy 230V AC. W takim układzie napięcie powinno być ustawione w zakresie od 13,5V do 13,8V. Wydajność prądowa zasilacza nie powinna być większa ni 30% pojemności akumulatora. To znaczy, że na akumulator 100Ah nie powinno się stosować zasilacza o wydajności większej niż 30A.

Przykładowe orientacyjne wyliczenie

Pompy zasilane prądem stałym, o wydajności około 10 l/min i wysokości podnoszenia 3m zadowalają się mocą kilkunastu Watt. Taki układ, powinien wystarczyć na podtrzymanie obiegu, z całkowicie naładowanego akumulatora 100 Ah, przez około 3 doby. Wartości są orientacyjne - czas podtrzymania zależy od stopnia zużycia akumulatora, temperatury pracy oraz faktycznego poboru prądu pompy cyrkulacyjnej.

© akumulatoryzelowe.pl 2006-2024