Wózki widłowe elektryczne (akumulatorowe).

Wózki widłowe wykorzystywane w magazynach i fabrykach bardzo często napędzane są silnikiem elektrycznym. Jako źródło zasilania tych maszyn wykorzystuje się akumulatory. Coraz częściej zamiast tradycyjnych akumulatorów obsługowych w wózkach montowane są akumulatory bezobsługowe.

W transporcie wewnętrznym elektryczne wózki są niezastąpione. Ze względu na cichą pracę oraz brak spalin mogą być stosowane wszędzie tam gdzie napęd spalinowy nie jest dopuszczalny lub zastosowanie silnika spalinowego byłoby uciążliwe dla otoczenia i pracowników.

Zastosowanie w wózku, jako źródło zasilania akumulatorów o małej obciążalności, mimo ich niższej ceny, jest ekonomicznie nieuzasadnione. Przy tak ciężkich warunkach pracy wymagane są akumulatory do pracy cyklicznej. Baterie stosowane do napędu wózków muszą być bardzo wydajne ponieważ bardzo często pracują pod znacznym obciążeniem (wysokie w stosunku do pojemności akumulatorów prądy rozładowania). Najczęściej również na ładowanie akumulatorów nie ma wiele czasu i z tego powodu akumulatory muszą wytrzymywać ładowanie wysokim prądem. Z tego względu jako źródło zasilania do tego rodzaju maszyn dedykowane są specjalne rodzaje akumulatorów.

Przejście z tradycyjnych akumulatorów obsługowych na akumulatory obsługowe zmniejsza koszty serwisu. W akumulatorach bezobsługowych nie trzeba uzupełniać elektrolitu, sprawdzać gęstości. Dodatkowo przy prawidłowych ładowaniu akumulatorów bezobsługowych wydzielanie wybuchowych gazów jest zminimalizowane - prawie nie występuje. Dzięki temu znacznie mniejsze są wymagania odnośnie wentylacji.

Zobacz ofertę akumulatorów EPL, nadających się do napędu elektrycznego.