Pomiary akumulatorów, rezystancja wewnętrzna, próbne rozładowanie.

Pomiary akumulatorów, rezystancja wewnętrzna, próbne rozładowanie.

Pomiary akumulatorów po obciążeniem są gwarancją niezawodności zasilania awaryjnego. Jak zmierzyć pojemność, rezystancję wewnetrzną? Przetestuj samodzielnie lub zleć wykonanie pomiarów baterii.

Zasilanie awaryjne podnosi niezawodność zasilania. Warunek, że wszystkie elementy UPS są sprawne. Najczęstszą przyczyną problemów są uszkodzone lub zużyte akumulatory.

Zestaw UPS może się okazać bezużyteczny przy zaniku zasilania, gdy akumulatory są uszkodzone lub mają znacznie obniżoną pojemność. Bardzo często o niesprawności baterii użytkownik dowiaduje się w najgorszym momencie - gdy na chwilę zabranie prądu.

W celu utrzymania wysokiej niezawodności zasilania gwarantowanego konieczne jest okresowe serwisowanie urządzeń UPS oraz przeprowadzanie pomiarów baterii akumulatorów.

Pomiar pojemności akumulatora

W celu sprawdzenia akumulatora najlepiej wykonać pomiar rezystancji wewnętrznej oraz próbę pojemnościową pod obciążeniem. Test pojemnościowy, wykonany pod regulowanym obciążeniem, pozwala na dokładne określenie stanu zużycia akumulatora.

W ramach testu pojemnościowego akumulatory nie muszą być rozładowywane do "zera". Wystarczające jest rozładowanie częściowe do ustalonego napięcia.

Sprawna selekcja słabych ogniw - pomiar rezystancji

Przy dużej ilości akumulatorów, wadliwe sztuki wstępnie eliminujemy za pomocą miernika rezystancji wewnętrznej. Dzięki zastosowaniu takiego miernika można sprawnie ustalić słabe ogniwa (potrzeba zaledwie kilka sekund na akumulator). Nowoczesne mierniki pozwalają na wykonywanie pomiarów pod napięciem, przy pracującym UPS, bez przechodzenia na bypass oraz bez przerwy w zasilaniu.

Pomiar rezystancji niestety nie jest dokładny - pozwala na podzielenie akumulatorów na grupy: sprawne, średnie, do wymiany. Jest to jednak w zupełności wystarczające do wykrycia akumulatorów będących przyczyną obniżonej pojemności większej baterii.

Jak sprawdzić akumulator żelowy domu?

Dokładny pomiar akumulatora wymaga dostępu do specjalistycznych urządzeń i przyrządów pomiarowych. Bardzo często, nie można sobie pozwolić na zlecenie profesjonalnego pomiaru kilku akumulatorów działających w domowym zasilaczu UPS albo alarmie.

Warto wiedzieć, że w domowych warunkach, dysponując sprzętem za kilkadziesiąt zł można dokonać oceny stanu akumulatora na wystarczającym poziomie dokładności.

Zobacz również: Jak sprawdzić akumulator w domu?

Faktyczna pojemność akumulatora

Pojemność nominalna, widniejącą w karcie katalogowej, nie zawsze odpowiada pojemności faktycznej. Zdolność przechowywania ładunku zależy od stanu zużycia.

Wyeksploatowany akumulator 200 Ah może być w stanie przechować mniej energii niż mniejszy w pełni sprawny akumulator 120 Ah.

Tańsze akumulatory mają często nadspodziewanie dobre parametry w kartach katalogowych. Niestety nie ma to odzwierciedlenia w rzeczywistości bo szybko tracą pojemność i wymagają wymiany.

© akumulatoryzelowe.pl 2006-2024