Uszkodzenia akumulatora w transporcie.

Akumulatory mogą sprawiać wrażenie przedmiotów topornych i trudnych do zniszczenia. W rzeczywistości są jednak bardzo podatne na uszkodzenia mechaniczne, w transporcie należy się z nimi obchodzić podobnie jak z porcelaną.

Pomimo fabrycznego opakowania co jakiś czas dochodzi do upadku paczki w transporcie a w wyniku takiego zdarzenia może dojść do nienaprawialnego uszkodzenia. Najczęściej w wyniku upadku pęka obudowa akumulatora. Tego rodzaju wada dyskwalifikuje akumulator z eksploatacji.

Pomimo, że bardzo często akumulator z uszkodzoną obudową działa, a nawet wypada pozytywnie na pomiarach i wygląda na sprawny nie wolno go montować. W najlepszym razie skończy się to uszkodzeniem akumulatora w niedługim czasie. Może się jednak okazać, że uszkodzenie jest poważne i doprowadzi do przeciążenia lub awarii systemu ładowania.  Oczywiście również nie należy podejmować prób łączenia akumulatora z rozszczelnioną obudową z innymi ogniwami. Może to doprowadzić do uszkodzenia innych baterii a nawet stanowić poważne zagrożenie, w przypadku zwarcia.

W celu uniknięcia problemów związanych z montażem niepełnowartościowego - uszkodzonego akumulatora, po przyjęciu przesyłki należy sprawdzić zawartość przesyłki:

  • czy zgadza się ilość,
  • czy zgadza się typ akumulatorów,
  • czy akumulatory nie zostały uszkodzone w czasie transportu - wizualny stan obudów.

Protokół szkody

W przypadku stwierdzenia niezgodności należy spisać protokół szkody dostępny u kuriera. Takie postępowanie pozwoli na uzyskanie odszkodowania i sprawną wymianę uszkodzonych akumulatorów na nowe. Brak potwierdzonego przez kuriera protokołu uszkodzeń uniemożliwia dochodzenie odszkodowania. Protokół może być spisany nawet gdy kurier już zdążył odjechać. W takiej sytuacji należy zadzwonić i zamówić ponowny przyjazd kuriera celem spisania protokołu szkody i kurier ma obowiązek przyjechać w tym celu.

Spisując protokół prosimy sprawdzić jakie pola zaznaczane są przez kuriera. W celu uzyskania odszkodowania ważne jest aby treść protokołu była zgodna ze stanem faktycznym. Istotne jest rzetelne opisanie sposobu pakowania i zabezpieczenia przesyłki.

Polecana dostawa akumulatorów na palecie

W związku z różnicą w kosztach, przy małych przesyłkach najczęściej wybierana jest opcja dostawy w paczkach drobnicowych. Trzeba jednak pamiętać, że ten sposób transportu obarczony jest znacznym ryzykiem.

Ze względu na podwyższone ryzyko związane z wysyłkami drobnicowymi polecamy wybranie opcji dostawy na palecie. Towar transportowany na palecie narażony jest na znacznie mniejsze ryzyko uszkodzenia w transporcie. Dostawę paletową sprawdzić należy głównie pod kątem ilości towaru.

W przypadku paczek drobnicowych upadki z małej wysokości są dopuszczalne, natomiast palecie nie ma prawa się coś takiego przydarzyć. Transport na palecie jest bardziej bezpieczny i uszkodzenia towaru, choć również się zdarzają, są w tym przypadku rzadkością.

W przypadku stwierdzenia uszkodzenia lub niezgodności zawartości należy postąpić podobnie jak przy paczkach drobnicowych, czyli wezwać kuriera celem sporządzenia protokołu szkody.