Łączenie akumulatorów VRLA, żelowych i AGM, kwasowych

Połączenie kilku akumulatorów szeregowe i równoległe, mieszane: wady, zalety i ograniczenia. Akumulator pracujący na boku. Jak połączyć akumulatory bezobsługowe?

Po co łączyć kilka akumulatorów?

Czy nie można zastosować jednej większej baterii? Ze względów praktycznych, głównie znaczną wagę akumulatorów, w powszechnym użyciu znajdują się akumulatory 12V o pojemności do 270Ah. Dobrej jakości akumulator 12V/200Ah waży około 60-70kg.

Łączenie akumulatorów

Bezobsługowe akumulatory VRLA, żelowe i AGM, można ze sobą łączyć w celu uzyskania wyższego napięcia i większej pojemności.

Zobacz jak połączyć i jakie są wady, zalety ograniczenia poszczególnych konfiguracji:

Dzięki dostępności monobloków o podstawowych napięciach 2,6,12 Volt, możliwe jest uzyskanie szerokiej gamy napięć baterii akumulatorów. Występują również akumulatory 4V oraz 8V i 10V jednak takie monobloki są mało popularne na polskim rynku.

Kształty i pojemności baterii przemysłowych

Akumulatory żelowe oraz akumulatory AGM dostępne są w wielu rozmiarach. Do dyspozycji są standardowe obudowy w kształcie sześcianu oraz specjalne wąskie akumulatory, przeznaczone do szaf RACK.

Na polskim rynku powszechnie dostępne są akumulatory kwasowo-ołowiowe wykonane w technologii GEL lub AGM o napięciach: 2V, 4V, 6V ale zdecydowaną większość stanowią baterie 12V.

Lepiej 2 x 80 niż 1 x 160

Niekiedy optymalnej jest połączyć równolegle dwa akumulatory 80Ah/12V tak aby uzyskać 160Ah/12V, zamiast zastosować jeden akumulator 160Ah/12V. Powodem może być dostępna wielkość i kształt obudowy zasilanego urządzenia.

W zastosowaniach mobilnych - tam gdzie akumulator co jakiś czas jest przenoszony i ładowany, ograniczeniem może być waga pojedynczej sztuki. Tak jest na przykład w przypadku zasilania elektrycznych silników zaburtowych. Zdecydowanie łatwiej jest przenieść 2 akumulatory, z których każdy waży 25 kg niż jeden, nieporęczny ważący 50 kg.

Montaż akumulatora na boku

Dzięki zastosowaniu samo-uszczelniających się zaworów, akumulatory VRLA mogą pracować w dowolnej pozycji - według zapewnień niektórych producentów - nawet tak ekstremalnej jak "do góry nogami".

Większość producentów nie zaleca montażu "do góry nogami" ale dopuszcza montaż na dowolnym boku. Tak duża dowolność daje zwiększone możliwości wykorzystania przestrzeni przeznaczonej na montaż zestawu akumulatorów.

Możliwość montażu na boku to jedna z głównych różnic w porównaniu do akumulatorów mokrych - często nazywanych kwasowymi.

Czym różni się akumulator żelowy, AGM, VRLA od akumulatora kwasowego - mokrego? Czytaj dalej o różnicach ...

Dowolne dostosowanie napięcia i pojemności

Dzięki możliwości łączenia szeregowego, łączenia równoległego, łączenia szeregowo-równoległego oraz dopuszczalny montaż na boku, możliwe jest stosowanie akumulatorów VRLA w wielu dziedzinach przemysłu i w praktyce dowolne dostosowywanie napięcia i pojemności.



© akumulatoryzelowe.pl 2006-2024