Przyłącza - końcówki biegunowe, terminale akumulatora.

Przyłącza - końcówki biegunowe akumulatora. Czy można stosować wymiennie, na co zwrócić uwagę przy zakupie aby uniknąć problemów.

Jednym z istotniejszych parametrów akumulatora bezobsługowego jest rodzaj oraz położenie końcówek biegunowych (plus, minus). Szczególnie należy brać to pod uwagę przy wymianie akumulatora, ponieważ bardzo często okablowanie urządzenia dostosowane jest do konkretnego układu przyłączy oraz konkretnych rozmiarów.

Na co należy zwrócić uwagę wymieniając akumulator - tak aby przy montażu nowej baterii uniknąć dodatkowych problemów związanych z niedopasowaniem końcówek?

Akumulatory bezobsługowe do 15 Ah

W akumulatorach żelowych o pojemności do 12 - 15 Ah najczęściej stosowane są końcówki biegunowe w postaci wyprofilowanych płaskowników - cienkich blaszek, do których podłącza się kable zaopatrzone w konektory.

Końcówki przyłączeniowe akumulatora żelowego

małej pojemności

Końcówki biegunowe, terminale akumulatora

Uwaga: przyłącza występuję w dwóch rodzajach, wyglądających na pierwszy rzut oka podobnie (różnica około 1,5 mm). Zależnie od producenta wąskie przyłącze oznaczane jest jako: T1 lub F1 i ma szerokość około 4,7 mm a szerokie złącze posiada symbol: T2 lub F2 i ma szerokość 6,3 mm.

Ze wzglęgu na długośc kabli przyłączeniowych istotny może być również układ końcówek biegunowych na obudowie akumulatora. Z tego względu najwygodniej jest wybrać akumulator z takim samym układem oraz rozmiarem końcówek jak w akumulatorze dotychczas używanym.

Więcej informacji na temat końcówek T1, T2 / F1, F2

Akumulatory żelowe o pojemności od 17 Ah

Nieco większe akumulatory, o pojemności ponad 17 Ah, posiadają przyłącza w postaci płaskowników z otworem na śrubę. Takie rozwiązane spotykane jest najczęściej w akumulatorach od 17 Ah do 22 Ah w typowej obudowie o wymiarze około: 18 x 7,5 x 16,5 cm. Jednak stosowane jest również w większych akumulatorach, najczęściej do 100 Ah.

Od 17 Ah w górę, stosowane jest również przyłącze wpuszczane - wewnętrzny gwint metryczny w bloku akumulatora, o średnicy od M4 do M8 (zależnie od pojemności).

W większości wypadków rozwiązania te można stosować wymiennie a montaż nowych akumulatorów przebiega bezproblemowo nawet jeżeli stare akumulatory miały inne terminale. Istotne jest jednak aby zachować taką samą średnicę śrub mocujących / wielkość otworów w końcówkach kablowych akumulatorach i najlepiej również taki sam układ terminali, obudowie akumulatora.

Czy nie może być prosto ?

Z jakiego powodu stosowana jest taka mnogośc rozwiązań i dla czego nie ma jednego typu przyłączy ? Czytaj dalej ...

© akumulatoryzelowe.pl 2006-2024