Napięcie 230V z akumulatora 12V
Zasilenie większości standardowych urządzeń na 230V, bezpośredio z akumulatorów 12V lub baterii Li-ion, nie jest możliwe. Problem ten można jednak łatwo rozwiązać stosując dowolny akumulator 12V i przetwornicę 12V DC > 230V AC.
Minimalny zestaw zasilający
W skład minimalnego zestawu, pozwalającego na uzyskanie w dowolnym miejscu, napięcia 230V AC (takiego jak w gniazdku, dawniej 220V) wchodzą:
akumulator 12V magazynujący energię (pojemność zależna od wymaganego czasu pracy i mocy pobieranej)
przetwornica zamieniająca 12V DC na 230V AC (wydajności do 300VA do 6000VA)
dodatkowe okablowanie (nie zawsze)
Zasilanie urządzeń bezpośrednio z akumulatora
Czy można zasilać urządzenia pracujące na 230V, bezpośrednio z akumulatora żelowego? Niektóre można, większości niestety nie. Zobacz dlaczego.
Zarówno szczelne akumulatory żelowe, mokre ołowiowo-kwasowe, jak i wszelkie małe baterie do urządzeń przenośnych dają napięcie stałe w przedziale od kilku do kilkunastu woltów (najczęściej 12V).
O ile podniesienie napięcia 12V do wartości 220-250V nie stanowi większego problemu - wystarczy połączyć szeregowo odpowiednią ilość takich samych baterii lub akumulatorów aby uzyskać odpowiednie napięcie. Będzie to jednak napięcie stałe DC a nie napięcie przemienne AC.
Wiele domowych urządzeń elektrycznych wymaga napięcia przemiennego 230V o częstotliwości 50Hz. Tylko niektóre będzie można zasilać bezpośrednio z akumulatora czy też baterii kilku akumulatorów.
Wyjątkiem są proste urządzenia rezystancyjne takie jak:
- grzejniki elektryczne (działające bez wentylatorów),
- żarówki żarowe (starego typu, w których źródłem światła jest rozgrzany drut),
- itp.
Tego rodzaju urządzenia najczęściej będą działały również na napięciu stałym, bezpośrednio z akumulatorów.
Oferta przetwornic 12V / 230V
- z czystym sinusem i wbudowanym prostownikiem
- z czystym sinusem
- z czystym sinusem i regulatorem solarnym
- z przybliżonym sinusem
Zasilanie awaryjne 230V
Zasilanie awaryjne 230V przydaje się nie tylko w czasie awarii sieci energetycznej ale również tam gdzie na stałe lub przez dłuższy czas nie ma zasilania sieciowego. Większość współczesnych urządzeń działa na prąd z gniazdka 220V/230V. Nawet te maszyny, które zasilane są z przenośnych akumulatorków również wcześniej czy później muszą zostać doładowane.
Zasilanie urządzeń elektrycznych 230V AC
Dla pozostałych urządzeń elektrycznych konieczne jest dostarczenie napięcia zmiennego. W takiej sytuacji, przy braku dostępu do zasilania 230V z gniazdka można zastosować:
- standardowy akumulator 12V
- przetwornicę DC 12V / AC 230V
- okablowanie łączące akumulator z przetwornicą