Akumulator i 230V - przetwornica zasilana z akumulatora.

Akumulator i 230V - przetwornica zasilana z akumulatora.

Jak uzyskać 230V ze zwykłego akumulatora ? Można przetwornicę napięcia stałego 12V DC na napięcie zmienne 230V AC.

Napięcie 230V wykorzystywane jest do zasilania wielu urządzeń powszechnego użytku. Jak uzyskać napięcie zmienne 230V ze zwykłego akumulatora ?

Napięcie akumulatora 12V i sieciowe 230V

Najpopularniejsze są akumulatory o napięciu znamionowym 12V. W praktyce oznacza to, że napięcie nieobciążonego akumulatora, w pełni naładowanego kształtuje się w granicach 13V natomiast po rozładowaniu spada do około 10V. W takim zakresie napięć pracuje właśnie większość przetwornic z 12V na 230V o małej mocy.

Mocniejsze urządzenia do zamiany napięcia stałego na napięcie zmienne wymagają zwykle wyższego napięcia wejściowego 24V, 48V lub więcej.

Zestawy podtrzymania 230V

Dłuższy czas podtrzymania można uzyskać stosując akumulator o większej pojemności lub łącząc kilka akumulatorów.

W celu uzyskania większej mocy należy zastosować silniejszą przetwornicę DC/AC 230V.

Przetwornica 230V AC - zasili dowolne urządzenie z akumulatora.

Profesjonalna przetwornica 230V pozwoli na zasilanie dowolnych urządzeń pracujących na napięciu 230V AC. Można bezpiecznie zasilać w ten sposób: tradycyjną lodówkę, telewizor, zmywarkę, piec gazowy, oświetlenie a nawet odkurzacz czy pralkę. Ograniczeniem jest oczywiście moc przetwornicy oraz pojemność zestawu akumulatorów.

Najbardziej uniwersalne są przetwornice z pełnym sinusem - czyli oferujące napięcie o takich parametrach jak w zwykłym gniazdku 230V AC 50Hz. W praktyce, wysokiej jakości przetwornica, oferuje znacznie lepsze parametry napięcia niż w sieci energetycznej. Jakość energii elektrycznej zasilającej nasze domy nie jest stała.

Część urządzeń na 230V będzie poprawnie działała na napięciu 230V zaproksymowaną sinusoida. W ten sposób bez problemu zasilimy większość komputerów osobistych, laptopów, urządzeń zasilanych z wbudowanych we wtyczkę zasilaczy.

Czy da się uzyskać napięcie około 230V łącząc 18 akumulatorów 12V ?

TAK, można. Łączenie szeregowe to bardzo wydajny sposób na uzyskanie wyższego napięcia. Takie rozwiązanie stosowane jest powszechnie wszędzie tam gdzie potrzebne jest napięcie wyższe niże napięcie dostępnych ogniw.

Jednak bezpośrednie podłączenie akumulatorów ma poważną wadę - nie będzie wystarczające do zasilania większości urządzeń zasilanych z gniazdka 230V. Tego rodzaju eksperyment może również doprowadzić do uszkodzenia zasilanego odbiornika.

Uzyskane zostanie w ten sposób napięcia stałe DC (bateryjne), a nie przemienne AC 50Hz (sieciowe). Z pewnością będzie problem z zasilaniem urządzeń indukcyjnych, silników prądu zmiennego, lodówek z agregatem, typowych pieców gazowych.

Na napięciu DC z akumulatorów zadziałają natomiast zwykłe, tradycyjne żarówki, proste grzejniki rezystancyjne. Wartość napięcia należy dobrać tak aby nie przekroczyć dopuszczalnej mocy danego urządzenia.

Bezpiecznym sposobem na uzyskanie z akumulatorów napięcia 230V AC 50Hz - czyli takiego jak w gniazdku - jest zastosowanie przetwornicy.

Bezpieczeństwo pracy z przetwornicą

Bardzo istotne jest zabezpieczenie przed zwarciem, ponieważ zwarcie może doprowadzić do trwałego uszkodzenia baterii oraz przetwornicy, a w wyniku tego nawet do awarii zasilanego urządzenia. Dodatkowo często stosowana jest ochrona przed odwrotnym podłączeniem źródła zasilania.

Warto zwrócić uwagę na zabezpieczenie przed przeciążeniem oraz przegrzaniem. Uruchamiając zestaw zasilający należy ustalić co dzieje się w przypadku przerwania pracy - czy przetwornica wznawia zasilanie po tym jak ostygnie, czy trzeba ją ponownie włączyć lub skasować błąd. W wielu przypadkach wygodniej by było aby po ustaniu przeciążenia czy też obniżeniu temperatury przetwornica wznowiła pracę.

Bezpieczniej jest jednak gdy w przypadku zaistnienia zdarzenia awaryjnego przetwornica się wyłączy i ponowne uruchomienie wymaga ręcznej ingerencji. Trudno zatem powiedzieć, która opcja jest lepsza.

Wybór odpowiedniej przetwornicy

Wybierając przetwornicę kierujemy się najczęściej ceną lub relacją moc / cena. Okazuje się jednak, że nie powinno być to jedyne kryterium.

Zobacz również: jak dobrać przetwornicę do obciążenia?

większe i mniejsze zestawy - dostępne na zamówienie

© akumulatoryzelowe.pl 2006-2024