Akumulator: poprawa parametrów zasilania i podstawowe źródło energii.

Sieć energetyczna, która zasila kolejne elementy w energię elektryczną, jest bardzo złożonym systemem. Jej działanie jest wiec uzależnione od poprawnego funkcjonowania wielu elementów i czynników. Z tego względu konieczne jest stosowanie zabezpieczeń podnoszących niezawodność funkcjonowania. Odpowiedni poziom zabezpieczeń pozwala na zapewnienie ciągłości pracy i minimalizacji skutków awarii.

Kluczowym elementem zabezpieczeń są zasilacze UPS pobierające energię z akumulatorów. W tego rodzaju systemach najczęściej stosuje się akumulatory żelowe. Tego rodzaju magazyny energii są najmniej podatne na awarię pod warunkiem dokonywania przeglądów i okresowej wymiany ogniw.

Do urządzeń, które wymagają ciągłego działania można zaliczyć:

W takich właśnie zastosowaniach nie można ryzykować czasowego zaniku zasilania i akumulatory okazują tutaj niezbędne.

Współcześnie akumulatory żelowe są wykorzystywane również w wielu mniejszych urządzeniach. Przykładowo mogą być stosowane przy niestabilnej sieci zasilającej, ale również doskonale sprawdzają się jako podstawowe źródło zasilania w:

Pomimo, że ich cena bezobsługowych akumulatorów żelowych jest nieco większa od tych tradycyjnych, to w długim okresie czasu inwestycja w technologię bezobsługową okazuje się tańsza.