Urządzenia przeciwpożarowe to jak definiuje ustawa urządzenia aktywowane ręcznie lub samoczynnie służące do zapobiegania powstaniu, wykrywania, zwalczania pożaru, ograniczania jego skutków.
Podstawowe elementy systemu ppoż.
Do urządzeń przeciwpożarowych zaliczamy w szczególności:
- stałe i półstałe urządzenia gaśnicze i zabezpieczające, urządzenia interyzujące (inertyzacja to dodawanie substancji zobojętniających powstrzymujących lub ograniczających rozprzestrzenianie pożaru czy wybuchu),
- hydranty wewnętrzne (z zapewnionym zasilaniem przez co najmniej godzinę) i zewnętrzne
- zawory hydrantowe odpowiednio zlokalizowane w ilości określonej dla wielkości budynku i jego przeznaczenia oraz klasyfikacji, pompy w pompowniach przeciwpożarowych.
Bezpieczeństwo ewakuacji
Jako ważny element przeciwpożarowy, mający kluczowe znaczenie przy zapewnianiu bezpieczeństwa i sprawności ewakuacji, zalicza się:
- urządzenia wchodzące w skład dźwiękowego systemu ostrzegającego
- urządzenia systemu sygnalizacji pożarowej (sygnalizacyjno - alarmowe),
- odbiorcze alarmów pożarowych,
- odbiorcze sygnałów uszkodzeniowych,
- instalacje oświetlenia ewakuacyjnego.
Dodatkowe zabezpieczenia przeciwpożarowe
Z dodatkowych urządzeń zalicza się przeciwpożarowe klapy odcinające, urządzenia oddymiające, urządzenia zabezpieczające przed wybuchem i ograniczające jego skutki, kurtyny dymowe, drzwi, bramy przeciwpożarowe i inne zamknięcia przeciwpożarowe wyposażone w systemy sterowania, przeciwpożarowe wyłączniki prądu, dźwigi dla ekip ratowniczych.
Obowiązkowe oznaczenie dróg ewakuacji
Właściciele budynków użyteczności publicznej są ustawowo zobligowani do umieszczenia i konserwacji oznaczeń ppoż. oraz dróg ewakuacyjnych. Brak takich oznaczeń lub ich niekompletność może narazić na sankcje nie wspominając już o tym, że może kosztować życie lub zdrowie ludzkie.